PARTNER PORTALU
  • BGK

Szczecińskie targi i żegluga łączą siły

  • bad    19 października 2015 - 19:01
Szczecińskie targi i żegluga łączą siły
Konsolidacja Żeglugi Szczecińskiej i Międzynarodowych Targów Szczecińskich. Fot. Żegluga Szczecińska

Żegluga Szczecińska i Międzynarodowe Targi Szczecińskie połączą siły, aby wykorzystując wspólny potencjał zwiększyć aktywność związaną z wykorzystaniem bulwarów szczecińskich, Łasztwoni, organizacją wydarzeń i promocją miasta.
Miasto podejmuje kolejne kroki zmierzające do podnoszenia efektywności swoich zadań, realizowanych przez urząd miasta oraz gminne jednostki oraz optymalizacji kosztów z tym związanych.

Trwają analizy zmierzające między innymi do integracji spółek autobusowych (Szczecińskie Przedsiębiorstwo Autobusowe Dąbie i Klonowica). Zmiany obejmą także Nieruchomości i Opłaty Lokalne Sp. z o.o. NiOL przestanie być spółką, a jej zadania będą realizowane przez nowopowstałą jednostkę budżetową. Obecnie, po wnikliwych analizach, podjęto decyzje o połączeniu potencjału dwóch spółek: Żeglugi Szczecińskiej oraz Międzynarodowych Targów Szczecińskich.

Efektywniej i aktywniej

Konsolidacja zadań obu spółek jest istotna zarówno z punktu widzenia jeszcze lepszego wykorzystania nadodrzańskich bulwarów administrowanych przez Żeglugę Szczecińską jak i potencjału kadrowego oraz organizacyjnego MTS. Tym samym Żegluga poza dbaniem o nabrzeża zajmować się będzie także m.in. organizacją imprez przede wszystkim na szczecińskich bulwarach oraz zadaniami promocyjnymi na rzecz Szczecina.

Czytaj też: Targi Poznańskie w stu procentach w rękach miasta

Jak nastąpi konsolidacja? Na najbliższą sesję Rady Miasta trafią dwie uchwały. Pierwsza w sprawie powierzenia spółce Żegluga Szczecińska w Szczecinie zadań własnych gminy (między innymi tych realizowanych przez MTS). Obecnie spółka przede wszystkim zajmuje się administrowaniem nabrzeżami stanowiącymi własność gminy oraz spółki a także realizuje zadania własne gminy w zakresie m.in. gospodarki nieruchomościami, gospodarki wodnej, porządku publicznego i bezpieczeństwa czy turystyki.

Jednocześnie na sesję trafi druga uchwała w sprawie wyrażenia zgody na zbycie wszystkich udziałów gminy miasto Szczecin w spółce Międzynarodowe Targi Szczecińskie. Obecnie spółka prowadzi działalność w zakresie organizacji na terenie posiadanej hali lub poza nią targów i wystaw gospodarczych, kongresów, bali, szkoleń itp., a także wykonuje usługi w zakresie, m.in.: projektowania i wykonania stoisk targowych, kompleksowych usług poligraficznych, obsługi gastronomicznej imprez, rezerwacji miejsc hotelowych. Ponadto spółka osiąga przychody z tytułu wynajmu hali i posiadanego sprzętu oraz organizacji wydarzeń pod indywidualne potrzeby klienta.

Sprzedaż udziałów posiadanych przez gminę w spółce odbywać się będzie zgodnie z przepisami ustawy o gospodarce komunalnej oraz ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji. Na zbycie udziałów w spółce prawa handlowego wymagana jest zgoda Rady Miasta Szczecin. Po jej wyrażeniu nastąpi przygotowanie procedury przetargowej. Niezależnie od niej, spółki MTS i ŻS rozpoczną współpracę, aby wspólnie realizować powierzone im zadania.

Dodatkowe informacje o spółkach. Zgodnie z Uchwałą nr XI/252/11 Rada Miasta Szczecin z dnia 12 września 2011 r. Szczecin przystąpił do spółki Żegluga Szczecińska Sp. z o.o. poprzez zawarcie z Ministerstwem Skarbu Państwa umowy nieodpłatnego przeniesienia praw z udziałów w Spółce Żegluga Szczecińska. Gmina ma 100 % udziałów w spółce.

Z kolei spółka Międzynarodowe Targi Szczecińskie powstała w październiku 1991 r. z inicjatywy grupy przedsiębiorców skupionej w Zachodniopomorskiej Izbie Gospodarczej. Szczecin na podstawie uchwały z dnia 13 stycznia 1992 r. przystąpiła do Spółki. Udział gminy w kapitale zakładowym Spółki obecnie wynosi 92,81 %.

Spółka posiada prawo wieczystego użytkowania nieruchomości gruntowej położonej w Szczecinie przy ul. Struga 6,8 o łącznej powierzchni 58 219 m2. Na wskazanej nieruchomości mieści się hala wystawiennicza zaadaptowana na te potrzeby na początku lat 90-tych. Znajdują się tam także pomieszczenia biurowe wykorzystywane przez MTS.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.