PARTNER PORTALU
  • BGK

Szef metropolii Kazimierz Karolczak: Od stycznia wspólna taryfa komunikacji miejskiej

  • PAP/JS    18 października 2017 - 18:22
Szef metropolii Kazimierz Karolczak: Od stycznia wspólna taryfa komunikacji miejskiej
Nowa wspólna taryfa dla metropolii będzie dla części biletów, przede wszystkim okresowych (fot. pixabay.com)

Od 1 stycznia, czyli od momentu rozpoczęcia działalności Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM), mieszkańcy odczują już jej istnienie dzięki wspólnej taryfie komunikacji miejskiej – zapewnił przewodniczący jej zarządu Kazimierz Karolczak.
• Jak podkreślił szef metropolii, nowa wspólna taryfa dla metropolii będzie dla części biletów, przede wszystkim okresowych, nieco tańsza niż w obrębie dotychczasowych organizatorów; "dla różnych innych biletów będzie nieco drożej".

• Zastrzegł przy tym, że nie da się scalić metropolii, która powstała na gruncie specjalnej ustawy ze związkiem komunalnym; metropolia nie mogłaby być też organizatorem komunikacji poprzez inny związek - komunalny.

• Marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa zwrócił uwagę na potrzebę solidarności między miastami GZM, w których dziś np. różnice w inwestycjach na mieszkańca sięgają setek złotych odniesionych do tysięcy.

Karolczak uczestniczył w panelu nt. metropolii zorganizowanego w ramach 7. Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach. Zgodził się z padającymi tam postulatami, że metropolii potrzebny jest jej pierwszy sukces - namacalny dowód dla mieszkańców, że istnieje i jej powołanie jest dla nich korzystne.

Jak wyjaśnił Karolczak, wspólna taryfa będzie oznaczała, że mieszkańcy Tychów (funkcjonuje tam inny organizator komunikacji niż w większej części konurbacji katowickiej) po dotarciu do Katowic, nie będą musieli już kupować innego biletu aby pojechać dalej - do Tarnowskich Gór czy Dąbrowy Górniczej. "To często prozaiczny, namacalny problem, ale dotyka nas wszystkich. To jest jedna z kwestii jakości życia" - podkreślił szef metropolii.

Jeszcze przed panelem Karolczak wyjaśniał też, że urząd metropolitalny zbuduje nową jednostkę zarządzającą komunikacją miejską, która docelowo zastąpi dotychczasowego jej organizatora na kluczowej części obszaru metropolii - Komunikacyjny Związek Komunalny Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Zastrzegł przy tym, że KZK GOP mogą zlikwidować tylko prezydenci (oraz burmistrzowie i wójtowie) miast będących jego członkami.

"Doszliśmy do wniosku, że w sytuacji, kiedy mamy trzech organizatorów w metropolii (obok KZK GOP, są to współpracujący z nim pod względem taryf związek w Tarnowskich Górach oraz odrębny związek tyski - red), łatwiej byłoby funkcjonować, gdyby był to jeden organizator. Powołamy jednostkę, która będzie przez rok przygotowywać się do przejęcia tych wszystkich ciężarów, obowiązków i zadań, by nie spowodować perturbacji w działających organizmach" - zapowiedział.

Zastrzegł przy tym, że nie da się scalić metropolii, która powstała na gruncie specjalnej ustawy ze związkiem komunalnym; metropolia nie mogłaby być też organizatorem komunikacji poprzez inny związek - komunalny.

"Jest szansa, żeby to scalić i w ramach jednego budżetu, jednej składki - oczywiście odpowiednio wyższej - starać się budować nowy wizerunek komunikacji w metropolii" - ocenił Karolczak. "Możliwość jest tylko jedna - tworzymy swoją jednostkę budżetową i ona przejmie te zadania, które do tej pory realizował KZK GOP, czyli ta jednostka musiałaby zostać zlikwidowana" - dodał.

Podczas panelu Karolczak zasygnalizował, że nowa wspólna taryfa dla metropolii będzie dla części biletów, przede wszystkim okresowych, nieco tańsza niż w obrębie dotychczasowych organizatorów; "dla różnych innych biletów będzie nieco drożej".

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • Danuta , 2018-01-01 20:03:07

    Super inicjatywa, szczególnie dla dzieci korzystających po zajęciach szkolnych z różnych kół zainteresowań, czy basenu