Szełemej, Wałbrzych: Mieszkanie plus? Samo przeznaczenie gruntu skarbu państwa to za mało

• Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej uważa, że przeznaczenie samych gruntów skarbu państwa na cele programu Mieszkanie Plus to za mało.
• Włodarz Wałbrzycha twierdzi również, że czynsz do 20 zł za m kw. nie wchodzi w grę w mniejszych i średnich miastach, i nie pokryje kosztów budowy mieszkań.
• – Mieszkania komunalne są potrzebne, ale jest duża grupa ludzi, którzy kwalifikują się tylko do socjalnych – tłumaczy prezydent miasta.
Szełemej, Wałbrzych: Mieszkanie plus? Samo przeznaczenie gruntu skarbu państwa to za mało
Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha uważa, że czynsz w wysokości 20 zł za matr kw. jest nierealistycznie wysoki dla małych i średnich miast. (fot. UM Wałbrzych)

Pomysł na program sam w sobie jest słuszny, ale zobaczymy jak będzie z jego realizacją – mówi Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

- My robimy to w Wałbrzychu od trzech lat, jesteśmy chyba największym beneficjentem mieszkań komunalnych finansowanych w BGK. Ustaliliśmy poziom czynszu na poziomie 10 zł za metr kwadratowy. Wydaje mi się, że samo przeznaczenie gruntu skarbu państwa to trochę za mało, żeby uczynić tę inwestycję możliwą do sfinansowania. Z tego preferencyjnego czynszu, który ma być spłacany w wysokości 10-20 złotych, w warunkach naszego miasta nie wystarczyłoby na pokrycie kosztów obsługi – zaważa prezydent miasta.

Roman Szełemej jednocześnie mówi, że czynsz w wysokości do 20 zł jest nierealistycznie wysoki na miasta średnie i mniejsze i czynsz wyższy niż 12 zł w miastach średniej wielkości jest mało realny z uwagi na zarobki mieszkańców.

Czytaj też: Mieszkanie Plus początkiem polityki mieszkaniowej z prawdziwego zdarzenia?

- W ciągu dwóch lat oddaliśmy 200 mieszkań komunalnych. Wyszły nas one pomiędzy 3100 zł a 3300 zł, na naszym miejskim gruncie. Jeśli więc przyjąć, że budowa metra kwadratowego wyniesie 3 tys. zł brutto, bo taniej nie będzie, to czynsz w wysokości 10 zł nie pokryje kosztów wybudowania tych domów – mówi Szełemej.

Co do kwestii zastępowania mieszkań socjalnych komunalnymi, prezydent Wałbrzycha podkreśla, że niektórych ludzi stać tylko na te pierwsze. - Standard w mieszkaniach komunalnych nie jest bardzo niski. Wiadomo, ze są potrzebne mieszkania komunalne, ale w wielu miastach dużo osób z dochodami liczonymi na głowę wypełnia tylko kryteria gotowości do mieszkań socjalnych

- Standard tych mieszkań nie jest nieakceptowalny. W tych zapewnieniach [rządu] o budownictwie komunalnym raczej chodziło o to, żeby zapewnić społecznie akceptowany kierunek zmian. Pokazać, że nie jest to rozdawnictwo, tylko stymulowanie rozwoju miejscowości średnich i mniejszych – kwituje Roman Szełemej.

Więcej komentarzy, opinii na temat programu Mieszkanie Plus znajdziecie w relacji live tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

Panie Prezydencie Wałbrzycha. Jak ten wysoki czynsz, nie będzie zasilać kiesy miasta i służyć za wynagrodzenie dla nadmuchanej administracji, to wystarczy na pokrycie wszelkich kosztów nawet gdyby wynosił 5 zł za metr kwadratowy podłogi. A przy tak wysokim czynszu, musi pan jeszcze doliczyć światło,... gaz, ogrzewanie, wodę, śmieci itp. pokrywane z kieszeni najemców. Czy Pan o tym nie wie ? Czynsz na poziomie 8 zł za m2 podłogi już dobija najemców a co tu mówić nawet o 10 zł. Spółki miejskie windują czynsz w górę i przewyższają już ceny wynajmu prywatnych mieszkań od ich właścicieli. A tymi właścicielami dość często są osoby, bardzo blisko powiązane z ich administracją. Dlatego windują ceny czynszu w górę "aby było porównywalnie" i dlatego mieszkania nie drożeją tylko ich wynajem a w komunalnych czynsze. Tam gdzie bezrobocie i niskie zarobki, wysokie czynsze są tylko dla bogatych, których przybywa. Zaś ilość biednych, nie zmniejsza się. To wszystko co się dzieje od czasów Tuska, to wyzysk Polaka przez Polaka. rozwiń

czystenogi, 2017-01-14 14:11:24 odpowiedz

Wiemy na kogo nieglosowac niedlugo

hajer, 2017-01-14 12:44:40 odpowiedz

"Wyszły nas one..." ktoś kto tak formułuje wypowiedź nie wzbudza zaufania

set, 2016-06-07 12:28:46 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE