• PARTNERZY PORTALU

Szełemej, Wałbrzych: Mieszkanie plus? Samo przeznaczenie gruntu skarbu państwa to za mało

• Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej uważa, że przeznaczenie samych gruntów skarbu państwa na cele programu Mieszkanie Plus to za mało.
• Włodarz Wałbrzycha twierdzi również, że czynsz do 20 zł za m kw. nie wchodzi w grę w mniejszych i średnich miastach, i nie pokryje kosztów budowy mieszkań.
• – Mieszkania komunalne są potrzebne, ale jest duża grupa ludzi, którzy kwalifikują się tylko do socjalnych – tłumaczy prezydent miasta.
Szełemej, Wałbrzych: Mieszkanie plus? Samo przeznaczenie gruntu skarbu państwa to za mało
Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha uważa, że czynsz w wysokości 20 zł za matr kw. jest nierealistycznie wysoki dla małych i średnich miast. (fot. UM Wałbrzych)

Pomysł na program sam w sobie jest słuszny, ale zobaczymy jak będzie z jego realizacją – mówi Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

- My robimy to w Wałbrzychu od trzech lat, jesteśmy chyba największym beneficjentem mieszkań komunalnych finansowanych w BGK. Ustaliliśmy poziom czynszu na poziomie 10 zł za metr kwadratowy. Wydaje mi się, że samo przeznaczenie gruntu skarbu państwa to trochę za mało, żeby uczynić tę inwestycję możliwą do sfinansowania. Z tego preferencyjnego czynszu, który ma być spłacany w wysokości 10-20 złotych, w warunkach naszego miasta nie wystarczyłoby na pokrycie kosztów obsługi – zaważa prezydent miasta.

Roman Szełemej jednocześnie mówi, że czynsz w wysokości do 20 zł jest nierealistycznie wysoki na miasta średnie i mniejsze i czynsz wyższy niż 12 zł w miastach średniej wielkości jest mało realny z uwagi na zarobki mieszkańców.

Czytaj też: Mieszkanie Plus początkiem polityki mieszkaniowej z prawdziwego zdarzenia?

- W ciągu dwóch lat oddaliśmy 200 mieszkań komunalnych. Wyszły nas one pomiędzy 3100 zł a 3300 zł, na naszym miejskim gruncie. Jeśli więc przyjąć, że budowa metra kwadratowego wyniesie 3 tys. zł brutto, bo taniej nie będzie, to czynsz w wysokości 10 zł nie pokryje kosztów wybudowania tych domów – mówi Szełemej.

Co do kwestii zastępowania mieszkań socjalnych komunalnymi, prezydent Wałbrzycha podkreśla, że niektórych ludzi stać tylko na te pierwsze. - Standard w mieszkaniach komunalnych nie jest bardzo niski. Wiadomo, ze są potrzebne mieszkania komunalne, ale w wielu miastach dużo osób z dochodami liczonymi na głowę wypełnia tylko kryteria gotowości do mieszkań socjalnych

- Standard tych mieszkań nie jest nieakceptowalny. W tych zapewnieniach [rządu] o budownictwie komunalnym raczej chodziło o to, żeby zapewnić społecznie akceptowany kierunek zmian. Pokazać, że nie jest to rozdawnictwo, tylko stymulowanie rozwoju miejscowości średnich i mniejszych – kwituje Roman Szełemej.

Więcej komentarzy, opinii na temat programu Mieszkanie Plus znajdziecie w relacji live tutaj.

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

"Wyszły nas one..." ktoś kto tak formułuje wypowiedź nie wzbudza zaufania

set, 2016-06-07 12:28:46 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU