PARTNER PORTALU
 • BGK

Szełemej, Wałbrzych: Mieszkanie plus? Samo przeznaczenie gruntu skarbu państwa to za mało

 • MN    3 czerwca 2016 - 16:12
Szełemej, Wałbrzych: Mieszkanie plus? Samo przeznaczenie gruntu skarbu państwa to za mało

Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha uważa, że czynsz w wysokości 20 zł za matr kw. jest nierealistycznie wysoki dla małych i średnich miast. (fot. UM Wałbrzych)

• Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej uważa, że przeznaczenie samych gruntów skarbu państwa na cele programu Mieszkanie Plus to za mało.
• Włodarz Wałbrzycha twierdzi również, że czynsz do 20 zł za m kw. nie wchodzi w grę w mniejszych i średnich miastach, i nie pokryje kosztów budowy mieszkań.
• – Mieszkania komunalne są potrzebne, ale jest duża grupa ludzi, którzy kwalifikują się tylko do socjalnych – tłumaczy prezydent miasta.
Pomysł na program sam w sobie jest słuszny, ale zobaczymy jak będzie z jego realizacją – mówi Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

- My robimy to w Wałbrzychu od trzech lat, jesteśmy chyba największym beneficjentem mieszkań komunalnych finansowanych w BGK. Ustaliliśmy poziom czynszu na poziomie 10 zł za metr kwadratowy. Wydaje mi się, że samo przeznaczenie gruntu skarbu państwa to trochę za mało, żeby uczynić tę inwestycję możliwą do sfinansowania. Z tego preferencyjnego czynszu, który ma być spłacany w wysokości 10-20 złotych, w warunkach naszego miasta nie wystarczyłoby na pokrycie kosztów obsługi – zaważa prezydent miasta.

Roman Szełemej jednocześnie mówi, że czynsz w wysokości do 20 zł jest nierealistycznie wysoki na miasta średnie i mniejsze i czynsz wyższy niż 12 zł w miastach średniej wielkości jest mało realny z uwagi na zarobki mieszkańców.

Czytaj też: Mieszkanie Plus początkiem polityki mieszkaniowej z prawdziwego zdarzenia?

- W ciągu dwóch lat oddaliśmy 200 mieszkań komunalnych. Wyszły nas one pomiędzy 3100 zł a 3300 zł, na naszym miejskim gruncie. Jeśli więc przyjąć, że budowa metra kwadratowego wyniesie 3 tys. zł brutto, bo taniej nie będzie, to czynsz w wysokości 10 zł nie pokryje kosztów wybudowania tych domów – mówi Szełemej.

Co do kwestii zastępowania mieszkań socjalnych komunalnymi, prezydent Wałbrzycha podkreśla, że niektórych ludzi stać tylko na te pierwsze. - Standard w mieszkaniach komunalnych nie jest bardzo niski. Wiadomo, ze są potrzebne mieszkania komunalne, ale w wielu miastach dużo osób z dochodami liczonymi na głowę wypełnia tylko kryteria gotowości do mieszkań socjalnych

- Standard tych mieszkań nie jest nieakceptowalny. W tych zapewnieniach [rządu] o budownictwie komunalnym raczej chodziło o to, żeby zapewnić społecznie akceptowany kierunek zmian. Pokazać, że nie jest to rozdawnictwo, tylko stymulowanie rozwoju miejscowości średnich i mniejszych – kwituje Roman Szełemej.

Więcej komentarzy, opinii na temat programu Mieszkanie Plus znajdziecie w relacji live tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (3)

 • czystenogi, 2017-01-14 14:11:24

  Panie Prezydencie Wałbrzycha. Jak ten wysoki czynsz, nie będzie zasilać kiesy miasta i służyć za wynagrodzenie dla nadmuchanej administracji, to wystarczy na pokrycie wszelkich kosztów nawet gdyby wynosił 5 zł za metr kwadratowy podłogi. A przy tak wysokim czynszu, musi pan jeszcze doliczyć światło,... gaz, ogrzewanie, wodę, śmieci itp. pokrywane z kieszeni najemców. Czy Pan o tym nie wie ? Czynsz na poziomie 8 zł za m2 podłogi już dobija najemców a co tu mówić nawet o 10 zł. Spółki miejskie windują czynsz w górę i przewyższają już ceny wynajmu prywatnych mieszkań od ich właścicieli. A tymi właścicielami dość często są osoby, bardzo blisko powiązane z ich administracją. Dlatego windują ceny czynszu w górę "aby było porównywalnie" i dlatego mieszkania nie drożeją tylko ich wynajem a w komunalnych czynsze. Tam gdzie bezrobocie i niskie zarobki, wysokie czynsze są tylko dla bogatych, których przybywa. Zaś ilość biednych, nie zmniejsza się. To wszystko co się dzieje od czasów Tuska, to wyzysk Polaka przez Polaka.  rozwiń
 • hajer, 2017-01-14 12:44:40

  Wiemy na kogo nieglosowac niedlugo
 • set, 2016-06-07 12:28:46

  "Wyszły nas one..." ktoś kto tak formułuje wypowiedź nie wzbudza zaufania