PARTNER PORTALU
 • BGK

Szukają gwarancji sfinansowania Pendolino

 • PAP    5 sierpnia 2013 - 15:17
Szukają gwarancji sfinansowania Pendolino

Pierwszy pociąg Pendolino ma przyjechać do Polski na testy w przyszły poniedziałek. Kolejarze wciąż nie mają wszystkich gwarancji potrzebnych do sfinansowania inwestycji. PKP Intercity musiało ponownie rozpisać przetarg na udzielenie takich gwarancji.
PKP Intercity zapewnia, że raty za pociągi są w terminie przekazywane producentowi pociągów, czyli koncernowi Alstom. "Płatności do Alstomu są terminowo regulowane ze środków pochodzących z dotacji z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko oraz ze środków własnych" - powiedziała rzeczniczka przewoźnika Zuzanna Szopowska.

Kolejarze liczyli, że połowa wartej ponad 600 mln euro inwestycji zostanie sfinansowana z programów unijnych, a połowa z kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Tak się jednak nie stanie - Bruksela uznała, że współfinansowanie Pendolino z publicznych pieniędzy może zaburzyć konkurencję na polskim rynku przewozowym. Po kilkumiesięcznych rozmowach okazało się, że Unia Europejska wprawdzie dołoży do zakupu pociągów, ale o połowę mniej pieniędzy, niż liczyli kolejarze. Zamiast w połowie UE sfinansuje więc inwestycję w jednej czwartej.

Czytaj też: Pendolino nie tylko dla bogatych

Decyzja Brukseli spowodowała, że kolejarze musieli poszukać pieniędzy gdzie indziej. PKP Intercity zwróciło się więc do EBI i uzyskało podniesienie kwoty kredytu z 224 mln euro do 342 mln euro. Przewoźnik musi jednak przedstawić bankowi gwarancje zabezpieczające jego wierzytelności. Przetarg został rozpisany, oferty można było składać do połowy czerwca br. Jak wyjaśniła w rozmowie z PAP rzeczniczka PKP Intercity, wymagania dotyczące gwarancji się zmieniły, dlatego przetarg trzeba było ogłosić jeszcze raz.

Umowa z EBI dotycząca zwiększenia linii kredytowej została podpisana w połowie maja br. "To spowodowało konieczność wprowadzenia stosowych zmian do umowy o finansowaniu unijnym - aneks do umowy wszedł w życie w lipcu 2013 r.- oraz gwarancji do kredytu" - powiedziała Szopowska.

Gwarancja bankowa ma być uzupełnieniem gwarancji Skarbu Państwa, udzielonej w lipcu 2011 r. Przewoźnik spodziewa się, że w związku ze zwiększonym finansowaniem z EBI rząd w najbliższych dniach wprowadzi zmiany w tej gwarancji.

Pierwszy pociąg Pendolino ma przyjechać do Polski w poniedziałek. Skład zostanie pokazany dziennikarzom we Wrocławiu i jeszcze tego samego dnia pojedzie na testy na torze w Żmigrodzie.

PKP Intercity kupiło pociągi od koncernu Alstom w maju 2011 r. Kontrakt o wartości 665 mln euro obejmuje dostawę 20 pociągów, które mogą rozwijać prędkość do 250 km/godz., budowę zaplecza technicznego w Warszawie oraz koszty utrzymania technicznego pociągów przez 17 lat. Koszt samych pociągów to ok. 400 mln euro.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • m, 2013-08-27 19:52:59

  Lujstorpeda Pindolino - Hm.. jak to po tych naszych torach bedzie zapindolinać
 • kolejarz, 2013-08-06 12:21:12

  Jako stary kolejarz , powiem tak !!!!! Tylko " debile " mogli wymyśleć zakup " PENDOLINO" na nasze warunki. Daje sie zarobić firmom zachodnikm, powodując beZrobocie w POLSCE? TO SA POLSKIE GOSPODARCZE PARANOJE --NIE TYLKO TUSKOWATE !! PROP...ONUJĘ URUCHOMIĆ TO ŚMIESZNE PENDOLINO NA TRASIE ; WARSZAWA - WROCŁAW - SZKLARSKA PORĘBA / KARPACZ !!!! ALE-JAJA! TAK KIEDYŚ KURSOWAŁA " LUKSTORPEDA" Z BERLINA DO KARPACZA! A ,TERAZ CO ?? LIKWIDUJE SIĘ TOROWISKA LOKALNE !!! TEN DZIKI " WOLNY RYNEK -BALCEROWICZA " --WYCHODZI NAM ???? Pytanie za 100 pkt; CZY PENDOLINO MA BYĆ KONKURENCJĄ DLA KRAJOWYCH PRZEWOZÓW LOTU ??????? NP. DLA MIN. NOWAKA !!!!! A ,JESZCZE ; CZY LOT DOGADAŁ SIE Z PANIĄ BOCHNIARZ NA TEMAT ODSZKODOWAŃ ZA TE AMERYKAŃSKIE " NIELOTY -BOENIGOWSKIE ' ??  rozwiń