PARTNER PORTALU
  • BGK

Szukają ropy i gazu

  • PAP    24 sierpnia 2012 - 13:02
Szukają ropy i gazu

Rozpoczęły się badania sejsmiczne, mające wykazać, czy w gminie Samborzec są złoża ropy naftowej i gazu ziemnego.
„W ubiegłym roku uzyskaliśmy dwie koncesje, Sandomierz i Nisko, na poszukiwanie złóż konwencjonalnych, czyli ropy naftowej i gazu ziemnego. Tereny na pograniczu województwa świętokrzyskiego i podkarpackiego wybraliśmy na podstawie wnikliwej analizy geologicznej.

W czwartek rozpoczęły się wstępne badania sejsmiczne terenu, które potrwają do 10 września” – powiedział w piątek prezes spółki Sierra Bravo Michał Żywiecki. Badania sejsmiczne prowadzi Geofizyka Toruń.  Polegają one na wytworzeniu i rejestracji fali sejsmicznej, która odbija się od kolejnych warstw geologicznych ukrytych w ziemi.

Wynik badania daje wiedzę o budowie geologicznej badanego rejonu i ewentualnych złożach surowców naturalnych.”Jeśli analiza badań, która potrwa kilka miesięcy potwierdzi nasze przypuszczenia co do istnienia i wielkości złóż, w przyszłym roku planujemy pierwsze odwierty.

Będą to także prace jeszcze badawcze” – dodaje Michał Żywiecki. Tadeusz Solecki z Geofizyki Toruń podkreśla, że badania rozpoczęte w gminie Samborzec są nieszkodliwe dla środowiska, ludzi, zwierząt, budynków czy infrastruktury komunalnej.

Większych obaw nie mają także władze gminy Samborzec. „W przyszłym tygodniu mamy zaplanowane spotkanie z przedstawicielami spółki Sierra Bravo, na którym chcemy porozmawiać o wszystkich kwestiach technicznych i ekologicznych. Dla naszych mieszkańców to bardzo ważne” – poinformowała sekretarz gminy Samborzec Zofia Sacewicz.

Sierra Bravo jest inicjatywą polsko-amerykańską, stworzoną dla zarządzania koncesjami Sandomierz i Nisko, obejmującymi łącznie około 200 hektarów terenów na pograniczu województwa świętokrzyskiego i podkarpackiego. Jednym z udziałowców spółki jest amerykańskie przedsiębiorstwo Julfield LCC, poszukujące złóż konwencjonalnych na terenie USA i Europy.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.