PARTNER PORTALU
  • BGK

Szybciej na opolskich torach. Dzięki Impulsom

  • aw    26 sierpnia 2016 - 18:48
Szybciej na opolskich torach. Dzięki Impulsom
Opolskie jest pierwszym województwem, w którym Impuls pojawił się już na torach (fot.mat.pras.)

• Trzy nowoczesne i bezpieczne Impulsy są już własnością województwa opolskiego.
• Zostały uroczyście przekazane władzom regionu, za nami też inauguracyjny przejazd jednym z pociągów.
• Impulsy będą jeździć na najbardziej obciążonej i najważniejszej linii w regionie, obsługującej około połowę wszystkich podróżnych kolei regionalnej w województwie opolskim. To trasa Brzeg – Opole – Kędzierzyn- Koźle.
Jak mówi prezes NEWAG-u (producent pociągów) Zbigniew Konieczko, jedenaście województw kupiło te pociągi, ale województwo opolskie było pierwsze, gdzie pojawiły się na torach

– Szybko podjęliśmy decyzję o przeznaczeniu pieniędzy z drugiego unijnego rozdania na poprawę podróżowania po regionie, szybko ogłosiliśmy przetarg, a firma w terminie wywiązała się z umów – mówił marszałek Andrzej Buła. - Dzięki temu mieszkańcy regionu będą mogli komfortowo podróżować korzystając z usług Przewozów Regionalnych – dodał.

Jak poinformował członek zarządu województwa Szymon Ogłaza, już w najbliższy poniedziałek (29 sierpnia) Impulsy będą jeździły w planowym rozkładzie jazdy.

W pierwszą podróż z Opola do Brzegu i z powrotem pojechało ponad 170 pasażerów, w tym wielu mieszkańców regionu, którzy otrzymało specjalne bilety na ten przejazd. Zarówno dzieci, jak i dorośli jadący pociągiem byli pod dużym wrażeniem szybkości i komfortu jazdy. Gdy na wskaźniku prędkości pokazało się 162km/h, podróżni przywitali to głośnymi brawami.

Jak przypomina urząd marszałkowski, pociągi zakupiono w ramach projektu pn. „Opolskie mobilne! - usprawnienie transportu zbiorowego regionu i aglomeracji opolskiej” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014 - 2020.

Impulsy będą jeździć na najbardziej obciążonej i najważniejszej linii w regionie, obsługującej około 50% wszystkich podróżnych kolei regionalnej w województwie opolskim - to trasa Brzeg – Opole – Kędzierzyn- Koźle.

Łącznie na zakup 7 Impulsów województwo opolskie planuje przeznaczyć ponad 88 mln zł, w tym 13,4 mln zł wkładu własnego. Koszt jednego pociągu to 12,6 mln zł brutto. Pieniądze pochodzą z czterech źródeł - to fundusze unijne, środki własne budżetu Województwa Opolskiego, rezerwa celowa budżetu państwa i Funduszu Kolejowego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.