Szybciej z Krakowa do Katowic

W maju ma się rozpocząć modernizacja linii kolejowej Sosnowiec Jęzor–Kraków Towarowy.
Szybciej z Krakowa do Katowic
To skróci podróż między Katowicami a Krakowem o 42 minuty – poinformował w poniedziałek rzecznik Centrum Realizacji Inwestycji w PKP PLK Maciej Dutkiewicz.

Obecnie przejazd między tymi dwoma miastami trwa mniej więcej 2 godz. 40 minut. Po modernizacji pociągi pasażerskie będą mogły pojechać tamtędy z prędkością maksymalną 160 km/godz.

Kolejarze czekają na pozwolenie na budowę. Wniosek wpłynął do wojewody małopolskiego w połowie lutego br. Jak poinformował rzecznik, jeśli pozwolenie na budowę z rygorem natychmiastowej wykonalności zostanie wydane do połowy kwietnia, to wykonawca planuje wejść na plac budowy na początku maja. W pierwszej kolejności mają być wykonane prace związane z modernizacją sieci trakcyjnej: na szlak wyjedzie palownica – maszyna przystosowana do wbijania fundamentów (czyli pali) słupów podtrzymujących sieć trakcyjną.

Jak poinformował Dutkiewicz, zakończenie prac planowane jest na czerwiec 2014 r. Linia z Sosnowca Jęzora do Krakowa Towarowego zostanie przebudowana – od nowa powstaną tory, perony, wiadukty, system sterowania ruchem kolejowym, oświetlenie i sieć trakcyjna. Przewidywany koszt modernizacji linii – o długości ponad 58 km – to mniej więcej 1,4 mld zł netto.
Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (4)ZOBACZ WSZYSTKIE

między innymi miejscami też powinno być takie szybkie połączenie.

FOSTER, 2012-03-20 10:24:33 odpowiedz

Obecnie przejazd dłuży się niesamowicie...

Buzia, 2012-03-19 19:32:15 odpowiedz

To żenujące.

giekar, 2012-03-19 17:03:11 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE