Szybka Kolej Aglomeracyjna w Małopolsce: autobusy będą wozić pasażerów na pociąg

Koleje Małopolskie chcą skuteczniej zachęcać do korzystania ze swoich usług. W tym celu od początku września planują uruchomić linie autobusowe, które dowiozą mieszkańców gmin Wieliczka, Gdów i Świątniki Górne do stacji Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej w Wieliczce. Autobusy mają kursować co godzinę.
Szybka Kolej Aglomeracyjna w Małopolsce: autobusy będą wozić pasażerów na pociąg
Autobusy mają odjeżdżać co godzinę (fot. malopolska.pl)

Wojewódzka spółka ogłosiła już przetarg, w ramach którego chce zapewnić autobusy do obsługi tych linii.

- Od kilku lat skutecznie zachęcamy mieszkańców Małopolski, by przesiedli się z samochodu do pociągu i trasę do pracy, szkoły i na uczelnię pokonali wygodnymi składami Kolei Małopolskich - przekonuje marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa. Jak dodaje, region zainwestował w nowoczesny tabor i zintegrowany bilet w postaci systemu MKA.

- Przygotowaliśmy też atrakcyjną ofertę przewozową. Tym razem idziemy o krok dalej, chcemy ułatwić pasażerom także dojazd do samy stacji kolejowych – dodaje. 

Wraz z powrotem uczniów do szkół, mieszkańcy gmin Wieliczka, Gdów i Świątniki Górne będą mieli zapewniony transport do stacji SKA w Wieliczce. Tym samym autobusy dowożące pasażerów do węzła przesiadkowego Wieliczka Rynek Kopalnia pojadą po następujących trasach:

- linia B1: Wieliczka – Rożnowa – Siercza – Koźmice Wielkie – Gorzków – Byszyce – Świątniki Górne,

- linia D1: Wieliczka – Mietniów – Chorągwica – Grajów – Dobranowice – Hucisko – Dobranowice – Grajów – Raciborsko – Gorzków – Byszyce – Świątniki Górne,

- linie: G1 i G2: Grabie – Węgrzce Wielkie – Kokotów – Śledziejowice – Czarnochowice – Wieliczka – Grabówki – Podstolice – Ochojno – Rzeszotary – Świątniki Górne,

- linia R1: Wieliczka – Rożnowa – Pawlikowice – Koźmice Małe – Raciborsko – Grajów – Raciborsko – Gorzków – Byszyce – Świątniki Górne,

- linia S1: Wieliczka – Grabówki – Podstolice – Ochojno – Rzeszotary – Świątniki Górne.

Kursy autobusów mają być skoordynowane z rozkładem jazdy pociągów obsługujących linię Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej SKA1: Kraków Lotnisko – Kraków Główny – Wieliczka Rynek Kopalnia i będą funkcjonować jako przedłużenie linii SKA1.

Jak informują urzędnicy, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsze autobusy pojadą już we wrześniu. Ze względu jednak na zaplanowane remonty torów kolejowych prowadzone przez PKP PLK, autobusy Kolei Małopolskich dowożące pasażerów do stacji początkowej/końcowej SKA1 w Wieliczce kursować będą co godzinę w dni robocze, z możliwymi ograniczeniami w soboty, niedziele i święta.

Przewozy finansowane będą przez gminy, na obszarze których będą przebiegać poszczególne linie autobusowe. Pasażerowie będą mogli korzystać z nowej oferty od września do grudnia tego roku. Jeśli pomysł się sprawdzi, to kolejna umowa na realizację przewozów ma być już wieloletnia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Czy, w usługę wchodzi też, wkładanie pasażerów na pociąg?

mzakrzewski, 2017-07-28 08:26:59 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE