PARTNER PORTALU
  • BGK

Szybka Kolej Aglomeracyjna w Małopolsce: autobusy będą wozić pasażerów na pociąg

  • KDS    27 lipca 2017 - 17:14
Szybka Kolej Aglomeracyjna w Małopolsce: autobusy będą wozić pasażerów na pociąg
Autobusy mają odjeżdżać co godzinę (fot. malopolska.pl)

Koleje Małopolskie chcą skuteczniej zachęcać do korzystania ze swoich usług. W tym celu od początku września planują uruchomić linie autobusowe, które dowiozą mieszkańców gmin Wieliczka, Gdów i Świątniki Górne do stacji Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej w Wieliczce. Autobusy mają kursować co godzinę.
Wojewódzka spółka ogłosiła już przetarg, w ramach którego chce zapewnić autobusy do obsługi tych linii.

- Od kilku lat skutecznie zachęcamy mieszkańców Małopolski, by przesiedli się z samochodu do pociągu i trasę do pracy, szkoły i na uczelnię pokonali wygodnymi składami Kolei Małopolskich - przekonuje marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa. Jak dodaje, region zainwestował w nowoczesny tabor i zintegrowany bilet w postaci systemu MKA.

- Przygotowaliśmy też atrakcyjną ofertę przewozową. Tym razem idziemy o krok dalej, chcemy ułatwić pasażerom także dojazd do samy stacji kolejowych – dodaje. 

Wraz z powrotem uczniów do szkół, mieszkańcy gmin Wieliczka, Gdów i Świątniki Górne będą mieli zapewniony transport do stacji SKA w Wieliczce. Tym samym autobusy dowożące pasażerów do węzła przesiadkowego Wieliczka Rynek Kopalnia pojadą po następujących trasach:

- linia B1: Wieliczka – Rożnowa – Siercza – Koźmice Wielkie – Gorzków – Byszyce – Świątniki Górne,

- linia D1: Wieliczka – Mietniów – Chorągwica – Grajów – Dobranowice – Hucisko – Dobranowice – Grajów – Raciborsko – Gorzków – Byszyce – Świątniki Górne,

- linie: G1 i G2: Grabie – Węgrzce Wielkie – Kokotów – Śledziejowice – Czarnochowice – Wieliczka – Grabówki – Podstolice – Ochojno – Rzeszotary – Świątniki Górne,

- linia R1: Wieliczka – Rożnowa – Pawlikowice – Koźmice Małe – Raciborsko – Grajów – Raciborsko – Gorzków – Byszyce – Świątniki Górne,

- linia S1: Wieliczka – Grabówki – Podstolice – Ochojno – Rzeszotary – Świątniki Górne.

Kursy autobusów mają być skoordynowane z rozkładem jazdy pociągów obsługujących linię Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej SKA1: Kraków Lotnisko – Kraków Główny – Wieliczka Rynek Kopalnia i będą funkcjonować jako przedłużenie linii SKA1.

Jak informują urzędnicy, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsze autobusy pojadą już we wrześniu. Ze względu jednak na zaplanowane remonty torów kolejowych prowadzone przez PKP PLK, autobusy Kolei Małopolskich dowożące pasażerów do stacji początkowej/końcowej SKA1 w Wieliczce kursować będą co godzinę w dni robocze, z możliwymi ograniczeniami w soboty, niedziele i święta.

Przewozy finansowane będą przez gminy, na obszarze których będą przebiegać poszczególne linie autobusowe. Pasażerowie będą mogli korzystać z nowej oferty od września do grudnia tego roku. Jeśli pomysł się sprawdzi, to kolejna umowa na realizację przewozów ma być już wieloletnia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • mzakrzewski, 2017-07-28 08:26:59

    Czy, w usługę wchodzi też, wkładanie pasażerów na pociąg?