PARTNER PORTALU
 • BGK

Szybkie pociągi pod koniec maja

 • PAP    7 kwietnia 2011 - 14:18
Szybkie pociągi pod koniec maja

Wiceminister infrastruktury Andrzej Massel liczy, że w ostatnich dniach maja PKP Intercity podpisze kontrakt na kupno 20 szybkich pociągów, które mogą osiągać ponad 200 km na godzinę. Trasę Kraków- Warszawa - Gdańsk pokonają w 5 godzin.
W przetargu na dostawę takiego taboru ogłoszonym przez PKP Intercity wpłynęła tylko jedna oferta – od konsorcjum, którego liderem jest włoski Alstom.

W listopadzie ub.r. zarząd spółki informował, że komisja przetargowa stwierdziła, że oferta Alstomu spełnia warunki specyfikacji zamówienia, a zarząd PKP Intercity tę rekomendację przyjął.

Alstom jest gotów sprzedać jeden skład pociągu za 20 mln euro, natomiast koszty budowy i utrzymania zaplecza technicznego wynoszą 30 mln euro.

Przeszkodą do podpisania umowy jest to, że PKP Intercity wciąż nie zgromadziło pieniędzy na zakup pociągów. Połowa kwoty ma pochodzić z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko, a reszta z kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Massel powiedział w czwartek dziennikarzom, że jest już zgoda zarządu EBI na udzielenia finansowania dla inwestycji, choć jeszcze umowy kredytowe nie zostały zawarte.

„Myślę, że umowa na zakup taboru będzie podpisana najprawdopodobniej w ostatnich dniach maja” – powiedział wiceminister.

Zabezpieczeniem kredytu ma być umowa między przewoźnikiem a ministrem infrastruktury na świadczenie usług publicznych w przewozach międzywojewódzkich, zawarta na 10 lat, o wartości ok. 2 mld 800 mln zł.

Termin dostawy pociągów to 32 miesiące. Oznacza to, że pierwsze osiem sztuk wyjedzie na polskie tory najwcześniej na przełomie 2013 i 2014 r., a kolejne 12 sztuk w ciągu następnych sześciu miesięcy.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • Nata, 2011-04-10 14:05:46

  Zebrana tu cała informacja o stronach www oraz firmach oferujących stałą bądź czasową pracę w Warszawie. Więcej na stronie www-pracuj.pl
 • EUFEMINIZM, 2011-04-07 22:07:14

  Dopiero pod koniec maja ???
 • TEKiLA, 2011-04-07 21:20:19

  Trasa Kraków-warszawa-gdańsk w tak krótkim czasie? Toż to miła niespodziewajka!