PARTNER PORTALU
  • BGK

Szybkie tramwaje wkrótce

  • PAP    19 lipca 2010 - 14:38

Wojewoda zezwolił na rozbudowę trasy tramwajowej w Poznaniu.
Inwestycja jest realizowana na podstawie ustawy o przygotowaniu finałowego turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012. Trasa o długości dwóch kilometrów ma połączyć linię PST z Dworcem Zachodnim PKP.

Szacowany koszt inwestycji to 85 milionów złotych, z czego 45 milionów pochodzić będzie z kasy UE w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Projekt realizuje spółka Infrastruktura Euro 2012 Poznań. Spółka jest jedną z dwóch powołanych przez miasto spółek celowych dla realizacji przedsięwzięć związanych z organizacją Mistrzostw Europy w Poznaniu.

Druga, Euro Poznań 2012, zajmuje się rozbudową stadionu miejskiego.

Jak zapewnia Andrzej Nowakowski, prezes spółki Infrastruktura Euro 2012 Poznań, trasa powstanie jeszcze przed rozpoczęciem turnieju Euro 2012.

- To nie jest skomplikowana technologicznie inwestycja - powiedział w poniedziałek Nowakowski.

Wykonawca będzie musiał usunąć obecnie istniejące na tej trasie tory kolejowe, położyć nowe tory tramwajowe i zmienić układ energetyczny. W połowie trasy pod centralnym rondem Kaponiera w Poznaniu powstanie nowy przystanek PST.

Wydanie przez wojewodę decyzji lokalizacyjnej umożliwia inwestorowi - Miastu Poznań - wystąpienie z wnioskiem o udzielenie pozwolenia na budowę. Inwestycja rozpocznie się jeszcze jesienią 2010 roku.

Spółka Infrastruktura Euro 2012 realizuje pięć projektów: budowę trasy tramwajowej z osiedla Lecha na Franowo, przebudowę infrastruktury transportu publicznego w związku z organizacją Euro 2012, przebudowę części ul. Grunwaldzkiej, powstanie Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego oraz przedłużenie trasy tramwajowej Poznańskiego Szybkiego Tramwaju.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Olo ze Świdwina, 2010-07-20 18:59:39

    Brawo Poznań! Brawo! Tak trzymać! Po wielkopolsku a nie po zrzędzącemu małopolsku!