PARTNER PORTALU
  • BGK

Szybsze i wygodniejsze pociągi będą jeździły na Pomorzu

  • PAP/TK    3 kwietnia 2018 - 17:05
Szybsze i wygodniejsze pociągi będą jeździły na Pomorzu
Pierwsze nowe pociągi jeszcze w tym roku trafią na Pomorze (fot. wikipedia.org)

Samorząd woj. pomorskiego ogłosił przetarg na dostawę co najmniej pięciu elektrycznych pociągów. Mają być szybsze i wygodniejsze niż obecnie eksploatowane, zwłaszcza dla pasażerów z rowerami. Pierwsze pojazdy mają być dostarczone jeszcze w tym roku.
  • Urząd Marszałkowski w Gdańsku ogłosił przetarg na wykonanie i dostawę pięciu pięcioczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych. Jeżeli urząd pozyska dodatkowe pieniądze, to zamówienie może być w rozszerzone o kolejnych pięć pojazdów.
  • Oferty można składać do 10 maja. O wyborze w 60 proc. ma zdecydować cena.
  • Nowe pociągi mają być szybsze i osiągać maksymalną prędkość 160 km/h oraz wygodniejsze m.in. dla rowerzystów.

Urząd Marszałkowski w Gdańsku poinformował we wtorek, że ogłosił przetarg na wykonanie i dostawę pięciu sztuk pięcioczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych. Jeżeli urząd pozyska dodatkowe pieniądze, to zamówienie może być w przyszłości rozszerzone o kolejnych pięć takich pojazdów. Szacowana wartość zamówienia dla dziesięciu pojazdów to 205 mln zł netto. Pieniądze pochodzą z budżetu województwa i Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Urząd Marszałkowski na oferty czeka do 10 maja. O wyborze w 60 proc. ma zdecydować cena.

Nowe pociągi mają jeździć na trasach: Słupsk - Lębork - Wejherowo - Gdynia Główna oraz Elbląg - Malbork - Tczew - Gdańsk Główny - Gdynia Główna/Gdynia Chylonia.

W ramach projektu zakłada się, że nowe pojazdy będą obsługiwać też trasy Pomorskiej Kolei Metropolitalnej (PKM) ale dopiero po elektryfikacji linii. Chodzi o trasy: Gdańsk Główny/Gdańsk Wrzeszcz - Gdańsk Port Lotniczy - Gdańsk Osowa - Gdynia Główna, Kościerzyna - Gdynia Główna oraz (Sierakowice) Kartuzy - Gdańsk Wrzeszcz/Gdańsk Główny. Linia PKM ma być zelektryfikowana do 2023 roku. Inwestycja w 85 proc. ma być sfinansowana z funduszy UE.

Czytaj także:Koleje Mazowieckie zaciągają kredyt. Chcą kupić nowe pociągi

Nowe pociągi mają być szybsze i osiągać maksymalną prędkość 160 km/h oraz wygodniejsze m.in. dla rowerzystów. "Pasażerowie coraz chętniej łączą przejazdy koleją, z jazdą rowerem. I to zarówno przejazdy rekreacyjne, jak i te codzienne - w drodze do szkoły czy pracy. Dlatego chcemy, żeby w każdym z zakupionych pojazdów było minimum 20 miejsc rowerowych" - tłumaczył marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk.

Pomorskie. Nowe pociągi i nowe połączenia

W nowych pociągach do dyspozycji podróżnych ma być 195 miejsc siedzących stałych oraz minimum 30 miejsc siedzących uchylnych. W pojeździe mają być po dwie toalety, w tym jedna przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. W pociągach mają być: sieć WiFi, klimatyzacja, system zliczania pasażerów, system informacji wizualnej i akustycznej, monitoring zewnętrzny i wewnętrzny.

Pierwsze dwa pojazdy mają być dostarczone jeszcze w tym roku.

Organizacja transportu publicznego na terenie województwa stanowi największy wydatek w tegorocznym budżecie Pomorskiego. Na zakup nowych pociągów elektrycznych oraz m.in. dopłaty do biletów ulgowych, rekompensaty dla przewoźników za wykonane kursy i inwestycje na drogach wojewódzkich planowane jest wydanie w 2018 r. ponad 630 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.