PARTNER PORTALU
 • BGK

Szykuje się wielka nowelizacja ustawy śmieciowej

 • Przegląd Prasy/Dziennik Gazeta Prawna    4 września 2013 - 07:57
Szykuje się wielka nowelizacja ustawy śmieciowej

Dwa miesiące działania nowego prawa regulującego gospodarowanie odpadami wystarczyło, aby politycy doszli do wniosku, że stworzyli prawnego gniota.
Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna" szykuje się wielka nowelizacja ustawy śmieciowej. Rząd swoje zmiany przedstawi w połowie września. "DGP" poznał treść zapisów, które zaproponuje Sejm. Oto najważniejsze z nich:

Po pierwsze, ograniczenie kompetencji radnych w zakresie ustalania stawek opłat za wywóz śmieci. Po drugie, rada gminy zostałaby prawnie zobowiązana do uchwalania stawek, które zagwarantują, że samorząd na tym ani nie zarobi, ani tym bardziej nie straci. Ma to blokować zakusy radnych przed proponowaniem absurdalnie niskich stawek w celu przypodobania się wyborcom.

Po trzecie, zmiana stawki śmieciowej przez gminę nie powinna powodować automatycznego wygaśnięcia deklaracji.Po czwarte, posłowie chcą zagwarantować gminom dostęp do danych o mieszkańcach. Po piąte, na gminy zostałby nałożony obowiązek tworzenia raportów o stanie gospodarki odpadami - podaje "DGP".

Czytaj też: Ustawa śmieciowa oceniona na tak, ale potrzebuje doprecyzowania

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (9)

 • Whistleblower, 2013-09-05 20:36:17

  Panuje dramatyczny deficyt wiedzy na temat zasadniczych przyczyn katastrofalnej sytuacji w polskiej gospodarce odpadami komunalnymi i lodziarskiego charakteru znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach - o czym świadczą także poniższe komentarze... --- Dlatego tym, którzy chcą... głębiej zrozumieć na czym polegają przekręty tej ustawy, polecam poświęcić trochę czasu na wklejanie do wyszukiwarki google.pl podanych niżej haseł i czytanie jako lekturę uzupełniającą tego co się wyświetli na te hasła... ---- SAMORZĄDY NIE MOGĄ NA ODPADACH ZARABIAĆ - BO ZARABIANIE CZYLI ZYSK ZAREZERWOWANY JEST W USTAWIE DLA OPERATORÓW MASZYNEK DO KRĘCENIA LODÓW... Jeśli ktoś tego nie zauważył - to przypominam, że gmina jest jedynie inkasentem opłat przekazywanych na konta wywozicieli... Schemat tego przekrętu według znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach jest następujący: "Najpierw będzie dumping cenowy (zwany "przetargowym ściąganiem majtek w dół") , potem bankructwa spółek komunalnych spowodowane osunięciem ich od wykonywania ustawowych zadań gmin, przejęcie ich majątku za grosze, a na końcu podwyżki opłat za śmieci"... Tak burmistrz podwarszawskich Ząbek kreśli czarny scenariusz, którego beneficjantem mają być zagraniczne firmy (patrzeć w google.pl na hasło "CZARNA WIZJA ŚMIECIOWA". ---- Tak więc o szwedzkim przyjaznym dla mieszkańców modelowym wykonywaniu usług komunalnych na zasadzie zbliżonej do non-profit - już można zapomnieć tak jak i o innych unijnych standardach zarządzania i finansowania w polskiej gospodarce odpadami komunalnymi (patrz w google.pl hasło "TAK TO ROBIĄ SZWEDZI Z ODPADAMI" ----- Oprócz odpadów i ciepłownictwa - następną branżą komunalną do przejęcia przez przedsiębiorców nie mogących się doczekać możliwości transferowania do swoich zagranicznych central "zysków" pochodzących z opłat obywateli - są wodociągi i kanalizacja... Ten kolejny przekręt - tym razem wodociągowo-kanalizacyjny - zasłaniany jest eufemizmem "potrzeby konsolidacji w branży"... ---- Nie przyjmuje się do wiadomości tego, że w żadnym innym państwie UE nie dopuszcza się zagranicznych koncernów do rynku odpadów komunalnych i podstawą jest to, że większość instalacji jest własności samorządowej...---- Scenariusz lodziarskich interesów "jak tralala" ruszył pewnie pod nadzorem służb specjalnych aby ustalenia z "Pędzącego Królika" były gładko realizowane... Tak więc po ponad 23 latach od odzyskania suwerenności - zamiast implementacji unijnych reguł systemowych w tej dziedzinie do polskiej gospodarki odpadami - mamy przy bierności służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo narodowe wielki przekręt w odpadach - czytać więcej w google.pl na hasło "PRZEKRĘCAJĄ NAS NA ŚMIECIACH"...  rozwiń
 • giodo, 2013-09-04 21:41:26

  "Po czwarte, posłowie chcą zagwarantować gminom dostęp do danych o mieszkańcach" czy udostępnienie gminom danych mieszkańców nie narusza ustawy o ochronie danych osobowych?
 • POlski rzad jak zwykle, 2013-09-04 19:18:27

  No tak kolejny gniot. Juz sama reforma byla robiona na kolanie i z pospiechem zeby tylko weszla a teraz znow bez przemyslenia na predce zmiany. Mogli chociaz zrobic jakies konmsultacje czy cos. A tak to rada z jednej strony ma obowiazek a z drugiej ma ograniczenie. Jest juz jakis projekt w tej spraw...ie? Inne kraje jakos bez problemu sobie radza tylko u nas z naszym rzadem takie klocki. To jest po prostu robienie z Polakow idiotow. To jest POlska wlasnie i niestety  rozwiń