PARTNER PORTALU
  • BGK

Szynobusem na lotnisko w Świdniku

  • PAP    11 maja 2012 - 16:59
Szynobusem na lotnisko w Świdniku

Lubelska spółka Expol wygrała przetarg na budowę toru dojazdowego ze stacji w Świdniku (Lubelskie) do terminala powstającego w tym mieście lotniska. Tor o długości 2,2 km będzie kosztował 8,1 mln zł netto.
Oferta Przedsiębiorstwa Robót Komunikacyjnych Expol w Lublinie, z ceną netto opiewająca na 8,1 mln zł netto uznana została za najkorzystniejszą spośród 13. złożonych w przetargu - powiedziała w piątek Małgorzata Kwiatkowska z lubelskiego oddziału Centrum Realizacji Inwestycji PKP PLK.

Umowa na budowę toru będzie podpisana jeszcze w maju, a prace przy budowie mają być zakończone do końca października tego roku. W tym samym czasie ma być uruchomione podlubelskie lotnisko. Do terminala lotniska wjeżdżał będzie szynobus kursujący z Dworca Głównego w Lublinie, przez stację Lublin-Północ i Świdnik.

Czas przejazdu szynobusu z Lublina na lotnisko ma być kilkanaście minut krótszy, niż jazda samochodem.

Koszty budowy toru dojazdowego do lotniska w 85 proc. dofinansowane będą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013.

Urządzenia do sterowania ruchem kolejowym na nowym torze wykona wyłoniona w odrębnym przetargu lubelska spółka KZA Przedsiębiorstwo Automatyki i Telekomunikacji. Koszt tych prac wyniesie 1,7 mln zł netto.

Do lotniska początkowo dojeżdżać będą tylko szynobusy spalinowe. Elektryfikacja linii planowana jest w późniejszym czasie, do marca 2013 r. Przeznaczono na nią 1,5 mln zł uzyskanych z oszczędności przetargowych.

- Prace przy elektryfikacji nie będą wymagały przerwania ruchu szynobusów - zapewniła Kwiatkowska.

Kończone są już prace przy modernizacji przystanku kolejowego Lublin-Północ oraz stacji w Świdniku. Na obu stacjach będą przebudowane perony i przejścia podziemne, powstaną usprawnienia dla niepełnosprawnych. Będą też nowe urządzenia do sterowania ruchem pociągów. Przeznaczono na to 15,5 mln zł netto.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.