Szynobusem na lotnisko w Świdniku

Lubelska spółka Expol wygrała przetarg na budowę toru dojazdowego ze stacji w Świdniku (Lubelskie) do terminala powstającego w tym mieście lotniska. Tor o długości 2,2 km będzie kosztował 8,1 mln zł netto.
Szynobusem na lotnisko w Świdniku

Oferta Przedsiębiorstwa Robót Komunikacyjnych Expol w Lublinie, z ceną netto opiewająca na 8,1 mln zł netto uznana została za najkorzystniejszą spośród 13. złożonych w przetargu - powiedziała w piątek Małgorzata Kwiatkowska z lubelskiego oddziału Centrum Realizacji Inwestycji PKP PLK.

Umowa na budowę toru będzie podpisana jeszcze w maju, a prace przy budowie mają być zakończone do końca października tego roku. W tym samym czasie ma być uruchomione podlubelskie lotnisko. Do terminala lotniska wjeżdżał będzie szynobus kursujący z Dworca Głównego w Lublinie, przez stację Lublin-Północ i Świdnik.

Czas przejazdu szynobusu z Lublina na lotnisko ma być kilkanaście minut krótszy, niż jazda samochodem.

Koszty budowy toru dojazdowego do lotniska w 85 proc. dofinansowane będą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013.

Urządzenia do sterowania ruchem kolejowym na nowym torze wykona wyłoniona w odrębnym przetargu lubelska spółka KZA Przedsiębiorstwo Automatyki i Telekomunikacji. Koszt tych prac wyniesie 1,7 mln zł netto.

Do lotniska początkowo dojeżdżać będą tylko szynobusy spalinowe. Elektryfikacja linii planowana jest w późniejszym czasie, do marca 2013 r. Przeznaczono na nią 1,5 mln zł uzyskanych z oszczędności przetargowych.

- Prace przy elektryfikacji nie będą wymagały przerwania ruchu szynobusów - zapewniła Kwiatkowska.

Kończone są już prace przy modernizacji przystanku kolejowego Lublin-Północ oraz stacji w Świdniku. Na obu stacjach będą przebudowane perony i przejścia podziemne, powstaną usprawnienia dla niepełnosprawnych. Będą też nowe urządzenia do sterowania ruchem pociągów. Przeznaczono na to 15,5 mln zł netto.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE