PARTNER PORTALU
  • BGK

Szynobusy dla Podlasia

  • PAP    26 listopada 2010 - 12:57
Szynobusy dla Podlasia

18,3 mln zł będą kosztowały dwa nowe szynobusy, które na potrzeby przewozów regionalnych kupił samorząd województwa podlaskiego. Marszałek i przedstawiciele firmy PESA z Bydgoszczy, która dostarczy pojazdy, podpisali w piątek w Białymstoku umowę w tej sprawie.
Pieniądze na zakup taboru pochodzą z dotacji z budżetu państwa oraz z Funduszu Kolejowego - poinformował na konferencji prasowej w marszałek województwa podlaskiego Jarosław Dworzański.

Jerzy Berg z zarządu firmy Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz SA, która wygrała przetarg na dostawę szynobusów powiedział, że pojazdy zostaną dostarczone województwu podlaskiemu w styczniu 2011 roku.

Nowe szynobusy mogą przewozić po 260 pasażerów każdy (w każdym jest po 130 miejsc siedzących), są nowoczesne, klimatyzowane. To pojazdy spalinowe. Będą jeździć po wszystkich trasach obsługiwanych w ruchu regionalnym w Podlaskiem, w weekendy podwójne składy będą jeździć na trasie Białystok-Suwałki, gdyż takie jest zapotrzebowanie podróżnych.

Wicemarszałek Ignacy Jasiowski poinformował, że razem z kupowanymi obecnie dwoma szynobusami, po torach kolejowych w Podlaskiem w ramach przewozów regionalnych jeździć będzie 11 szynobusów. Jasionowski dodał, że na razie zapokaja to potrzeby województwa w tym zakresie. Dodał, że trwa też remont starego taboru - modernizowane są trzy pociągi elektryczne, co znacznie poprawi komfort jazdy podróżnym. Marszałek Dworzański dodał, że w miarę analizy potrzeb będą podejmowane kolejne decyzje w sprawie kolejnych zakupów szynobusów.

Jasionowski powiedział, że zakup szynobusów da spore oszczędności i mniejsze koszty eksploatacji, co w znaczący sposób przyczyni się do ograniczania deficytu na kolei. Dodał, że dzięki szynobusom ten deficyt w przewozach regionalnych w Podlaskiem wynosi rocznie 7, a nie 27 mln zł.

Województwo podlaskie dokłada do przewozów regionalnych kilkanaście milionów zł rocznie. W 2011 roku w budżecie województwa zaplanowano na ten cel 15,5 mln zł - poinformował Ignacy Jasionowski.

Czytaj tez:

Nowe pociągi dla kolei regionalnej

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.