PARTNER PORTALU
  • BGK

Szynobusy za 32 mln w kujawsko-pomorskim

  • PAP    9 listopada 2011 - 15:44
Szynobusy za 32 mln w kujawsko-pomorskim

Cztery spalinowe szynobusy, warte ok. 32 mln zł, zamówił w bydgoskich zakładach Pesa prywatny przewoźnik Arriva RP, obsługujący część połączeń w regionie kujawsko-pomorskim. Przetarg na dostawę pięciu elektrycznych pociągów planuje też regionalny samorząd.
Jak poinformował w środę Damian Grabowski, wiceprezes Arrivy RP, zakup nowych pojazdów był możliwy dzięki zawarciu przez Urząd Marszałkowski w Toruniu (zabierz głos/oceń marszałka) długoterminowej umowy na obsługę przewozów. Na jej podstawie Arriva świadczyć będzie usługi przewozowe na niezelektryfikowanych szlakach kolejowych regionu kujawsko-pomorskiego przez dekadę.

W ciągu 13 miesięcy Pesa dostarczy przewoźnikowi cztery dwuczłonowe szynobusy typu SA133, warte około 32 mln zł. Pojazdy tego typu dostarczono już m.in. województwu podlaskiemu (zabierz głos/oceń marszałka).

Arriva RP dysponuje 28 pojazdami, w tym dwoma kupionymi kilka lat temu, podobnymi do zamówionych, szynobusami z Pesy oraz ośmioma jednoczłonowymi szynobusami tego producenta, które dzierżawi od samorządu wojewódzkiego. Większość taboru stanowią jednak używane pojazdy starszego typu, które sprowadzono z Danii.

W ciągu trzech miesięcy zarząd województwa kujawsko-pomorskiego zamierza ogłosić przetarg na dostawę pięciu pociągów elektrycznych. Składy mają obsługiwać połączenia Bydgoszczy z Toruniem.

Trasę tę obsługują Przewozy Regionalne, wykorzystując własny tabor. Choć jednostki są zmodernizowane, jest to stary tabor, niezapewniający podróżnym komfortu.

W najbliższym czasie rozstrzygnięty zostanie także przetarg na obsługę połączeń zelektryfikowanych na terenie regionu, czyli pociągów między Bydgoszczą, Toruniem, Włocławkiem i Inowrocławiem. Ze zwycięzcą zostanie podpisana umowa na dwa lata.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.