Ta inwestycja poprawi bezpieczeństwo i stan powietrza w Warszawie

Wojewoda Mazowiecki wydał decyzję o pozwoleniu na budowę gazociągu wysokiego ciśnienia relacji EC Żerań-Tłocznia Rembelszczyzna. Inwestycja umożliwi przesył gazu ziemnego do powstającego bloku gazowo-parowego, który zastąpi węglowe kotły parowe i znacząco obniży emisje zanieczyszczeń. W ten sposób zostanie zwiększone bezpieczeństwo energetyczne stolicy, a jej mieszkańcy odczują poprawę jakości powietrza.
Ta inwestycja poprawi bezpieczeństwo i stan powietrza w Warszawie
10-kilometrowy odcinek gazociągu o średnicy 500 mm znajdzie się na terenie dwóch gmin: Nieporęt i Białołęka (fot.mat.pras)

10-kilometrowy odcinek gazociągu o średnicy 500 mm znajdzie się na terenie dwóch gmin: Nieporęt i Białołęka. Jego trasa będzie przebiegać od Tłoczni w Rembelszczyźnie przez Białołękę wzdłuż Kanału Żerańskiego do Elektrociepłowni Żerań. Znajdujący się około 1,5 m pod ziemią gazociąg będzie omijał tereny mieszkaniowe i nie będzie kolidował z istniejącą zabudową. Budowa instalacji rozpocznie się w 2017 r. i będzie trwała około dwóch lat. Inwestycja zostanie podzielona na odcinki, aby zmniejszyć uciążliwość dla otoczenia.

Gazociąg został zaprojektowany w taki sposób, aby nie tylko nie kolidował z osiedlami mieszkalnymi, ale również by w jak najmniejszym stopniu ingerował w środowisko. W związku z niezbędną wycinką drzew Gaz-System dokona nasadzeń zastępczych 5 000 sztuk drzew określonych gatunków (lipa, klon jawor, dąb oraz gatunki biocenotyczne: grusza dzika, jabłoń dzika, głóg) na terenie dzielnicy Białołęka. Ponadto na terenie Nadleśnictwa Jabłonna zostanie zadrzewiony obszar 2,2 ha w ramach rekompensaty za ścięte krzewy.

Po zakończeniu budowy gazociągu teren nad Kanałem Żerańskim zostanie doprowadzony do stanu sprzed inwestycji.

więcej zcytaj na wnp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE