PARTNER PORTALU
  • BGK

Ta inwestycja poprawi bezpieczeństwo i stan powietrza w Warszawie

  • wnp.pl    3 października 2016 - 12:58
Ta inwestycja poprawi bezpieczeństwo i stan powietrza w Warszawie
10-kilometrowy odcinek gazociągu o średnicy 500 mm znajdzie się na terenie dwóch gmin: Nieporęt i Białołęka (fot.mat.pras)

Wojewoda Mazowiecki wydał decyzję o pozwoleniu na budowę gazociągu wysokiego ciśnienia relacji EC Żerań-Tłocznia Rembelszczyzna. Inwestycja umożliwi przesył gazu ziemnego do powstającego bloku gazowo-parowego, który zastąpi węglowe kotły parowe i znacząco obniży emisje zanieczyszczeń. W ten sposób zostanie zwiększone bezpieczeństwo energetyczne stolicy, a jej mieszkańcy odczują poprawę jakości powietrza.
10-kilometrowy odcinek gazociągu o średnicy 500 mm znajdzie się na terenie dwóch gmin: Nieporęt i Białołęka. Jego trasa będzie przebiegać od Tłoczni w Rembelszczyźnie przez Białołękę wzdłuż Kanału Żerańskiego do Elektrociepłowni Żerań. Znajdujący się około 1,5 m pod ziemią gazociąg będzie omijał tereny mieszkaniowe i nie będzie kolidował z istniejącą zabudową. Budowa instalacji rozpocznie się w 2017 r. i będzie trwała około dwóch lat. Inwestycja zostanie podzielona na odcinki, aby zmniejszyć uciążliwość dla otoczenia.

Gazociąg został zaprojektowany w taki sposób, aby nie tylko nie kolidował z osiedlami mieszkalnymi, ale również by w jak najmniejszym stopniu ingerował w środowisko. W związku z niezbędną wycinką drzew Gaz-System dokona nasadzeń zastępczych 5 000 sztuk drzew określonych gatunków (lipa, klon jawor, dąb oraz gatunki biocenotyczne: grusza dzika, jabłoń dzika, głóg) na terenie dzielnicy Białołęka. Ponadto na terenie Nadleśnictwa Jabłonna zostanie zadrzewiony obszar 2,2 ha w ramach rekompensaty za ścięte krzewy.

Po zakończeniu budowy gazociągu teren nad Kanałem Żerańskim zostanie doprowadzony do stanu sprzed inwestycji.

więcej zcytaj na wnp.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.