Tak będzie wyglądać elektrociepłownia w Olsztynie

Olsztynianie zadecydowali o tym, jak ma wyglądać nowa elektrociepłownia, która powstanie do 2020 r. na Tracku. Wybrali projekt "źdźbło trawy".
Tak będzie wyglądać elektrociepłownia w Olsztynie
Tak będzie wyglądać nowa olsztyńska elektrociepłownia. Fot. Mat. prasowe

Plebiscyt organizowany przez olsztyński MPEC miał na celu zebranie głosów olsztynian co do wyglądu nowej ciepłowni, którą MPEC wraz z prywatnym inwestorem ma wybudować przy ul. Lubelskiej w Olsztynie. W konkursie prezentowano trzy propozycje.

Czytaj też: Elektrociepłownia na paliwo alternatywne w formule PPP

Po podliczeniu głosów okazało się, że mieszkańcy wybrali projekt Macieja Powązki, który zakłada wpisanie kubatury obiektu w zastany krajobraz. Jak twierdzi architekt – obserwując teren przeznaczony pod inwestycję zauważalny jest przede wszystkim brak zieleni wysokiej.

Cały obszar stanowi niską, zieloną, trawiasto-krzewiastą powierzchnię. Stąd elementem przewodnim jego koncepcji jest źdźbło trawy, symbolizujące z jednej strony niezwykłą wiotkość i delikatność, a z drugiej niezwykłą siłę przetrwania

Właśnie ta koncepcja zostanie dołączona do dokumentacji zadnia i będzie podstawą do opracowania projektu architektonicznego nowej elektrociepłowni.

Budowa ciepłowni, która działać będzie na bazie paliwa powstającego z odpadów w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów na Tracku, ma się zakończyć do 2020 roku.

Wtedy to Michelin wycofa się z dostarczania do miasta ciepła. Za wybudowanie nowej elektrociepłowni oraz za zarządzanie, utrzymanie i eksploatację infrastruktury wytwórczej odpowiadać będzie partner prywatny poprzez powołaną w tym celu spółkę.

Postępowanie, które ma wyłonić partnera prywatnego, zostało ogłoszone w listopadzie 2012 roku i obecnie jest na etapie dialogu konkurencyjnego, w którym uczestniczy pięć firm. Wybór partnera prywatnego nastąpi w pierwszym kwartale tego roku, a sama budowa powinna ruszyć w 2017 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE