PARTNER PORTALU
  • BGK

Tak będzie wyglądać elektrociepłownia w Olsztynie

  • JL    12 stycznia 2016 - 10:00
Tak będzie wyglądać elektrociepłownia w Olsztynie
Tak będzie wyglądać nowa olsztyńska elektrociepłownia. Fot. Mat. prasowe

Olsztynianie zadecydowali o tym, jak ma wyglądać nowa elektrociepłownia, która powstanie do 2020 r. na Tracku. Wybrali projekt "źdźbło trawy".
Plebiscyt organizowany przez olsztyński MPEC miał na celu zebranie głosów olsztynian co do wyglądu nowej ciepłowni, którą MPEC wraz z prywatnym inwestorem ma wybudować przy ul. Lubelskiej w Olsztynie. W konkursie prezentowano trzy propozycje.

Czytaj też: Elektrociepłownia na paliwo alternatywne w formule PPP

Po podliczeniu głosów okazało się, że mieszkańcy wybrali projekt Macieja Powązki, który zakłada wpisanie kubatury obiektu w zastany krajobraz. Jak twierdzi architekt – obserwując teren przeznaczony pod inwestycję zauważalny jest przede wszystkim brak zieleni wysokiej.

Cały obszar stanowi niską, zieloną, trawiasto-krzewiastą powierzchnię. Stąd elementem przewodnim jego koncepcji jest źdźbło trawy, symbolizujące z jednej strony niezwykłą wiotkość i delikatność, a z drugiej niezwykłą siłę przetrwania

Właśnie ta koncepcja zostanie dołączona do dokumentacji zadnia i będzie podstawą do opracowania projektu architektonicznego nowej elektrociepłowni.

Budowa ciepłowni, która działać będzie na bazie paliwa powstającego z odpadów w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów na Tracku, ma się zakończyć do 2020 roku.

Wtedy to Michelin wycofa się z dostarczania do miasta ciepła. Za wybudowanie nowej elektrociepłowni oraz za zarządzanie, utrzymanie i eksploatację infrastruktury wytwórczej odpowiadać będzie partner prywatny poprzez powołaną w tym celu spółkę.

Postępowanie, które ma wyłonić partnera prywatnego, zostało ogłoszone w listopadzie 2012 roku i obecnie jest na etapie dialogu konkurencyjnego, w którym uczestniczy pięć firm. Wybór partnera prywatnego nastąpi w pierwszym kwartale tego roku, a sama budowa powinna ruszyć w 2017 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.