PARTNER PORTALU
  • BGK

Taka bania to tylko w Tarnowie

  • tarnow.net.pl    13 sierpnia 2012 - 10:59
Taka bania to tylko w Tarnowie

Głównym celem słynnej tarnowskiej "Bani" była dostawa wody dla mieszkańców powstającego wówczas osiedla Jasna, zwanego popularnie Falklandami.Tarnowski zbiornik jest jedyną czynną wieżą ciśnień w Polsce o takiej konstrukcji. Jest też ewenementem w skali światowej.
Konstrukcja wieży ciśnień została wykonana w całości ze stali. Składa się ona ze zbiornika na wodę o pojemności 3 000 m3 w kształcie torusa, wspartego na 24 słupach. Całkowita wysokość obiektu to 37 metrów, średnica wewnętrzna torusa wynosi 28 metrów, zaś jego przekrój poprzeczny 8 metrów.

- Zbiornik był projektowany w latach 70. w oparciu o klasyczne metody. Twórcy nie korzystali z technik komputerowych. Projekt był tworzony "ręcznie", za pomocą prostych narzędzi, takich jak kalkulator i wzory matematyczne dotyczące wytrzymałości materiałów - mówi Tadeusz Rzepecki, prezes spółki Tarnowskie Wodociągi. - Była to bardzo pracochłonna konstrukcja.

Część prac była wykonywa w warsztatach, a część na miejscu. Ze względu na konstrukcję zbiornika na miejscu odbywał się montaż całości wieży wraz ze słupami. Najpierw postawiono konstrukcję słupową, później odbył się montaż samej powierzchni zbiornika. - Istotna była izolacja termiczna, która w latach 90 była zmieniana. Trzeba było wykonać korekty grubości tej izolacji oraz sposobu jej ułożenia. Izolacja jest ważna w okresie zimowym, aby zbiornik nie przemarzał i odwrotnie w okresie letnim, aby zbiornik nie ogrzewał wody. Nie wolno wprowadzać ciepłej wody do sieci wodociągowych -kontynuuje Rzepecki.

Słynna tarnowska "Bania" miała wiele określeń. Nazywano ją, np. „pierścionkiem". Wprawdzie jest to bardzo duży i gruby pierścionek, ale do pewnego stopnia oddaje istotę obiektu. Niektórym okrągły zbiornik przypomniał oponę. Jak widać obiekt, przywołuje różne skojarzenia, jednak "Bania" zawsze wygrywała z każdą nową nazwą. Jest krótka i treściwa.

Tarnowski zbiornik jest jedyną czynną wieżą ciśnień w Polsce o takiej konstrukcji. Jest też ewenementem w skali światowej.

- Kilka lat temu, po katastrofie hali w Katowicach, dokonaliśmy oceny stanu technicznego zbiornika. Sprawdzaliśmy, czy założenia projektowe potwierdzają, że konstrukcja jest rzeczywiście stabilna. Badania te wykonywał zespół naukowców z Politechniki Krakowskiej, który oceniał stabilność katowickiej hali. Wyniki badań potwierdziły to, iż wieża została dobrze zaprojektowana. Nie ma żadnych zagrożeń z punktu widzenia konstrukcyjnego i wytrzymałościowego. Niebezpieczeństwo może wystąpić tylko wtedy, gdy będzie zaniedbanie w sprawach dotyczących obsługi "Bani", co nie wchodzi w grę w Tarnowskich Wodociągach - wyjaśnia prezes.

Obiekt jest wykorzystywany nieustannie od chwili wybudowania.

- Awarie rzadko się zdarzają. Czasami zbiornik na spawach rozszczelni się, ale nie jest to groźne. Mieliśmy tego typu przypadki, ale są one bardzo łatwe do usunięcia. Po ich naprawie zbiornik szybko wraca do swoich funkcji.

"Bania" działa jako wieża ciśnień, jest magazynem wody, który funkcjonuje w czasie szczytowego jej poboru przez odbiorców.

- Zbiornik spełnia te same zadania od ponad 30 lat. Pracuje na wydzielonej strefie budynków wyższych. Obsługuje osiedle Wojska Polskiego, część osiedla Zielonego, Jasna oraz część ul. Lwowskiej i Słonecznej. Zamierzamy rozszerzyć zakres tej strefy o dalsze osiedla miasta Tarnowa, aby można było zasilać również Krzyż i ewentualnie Lisią Górę.

Nikt nie potrafi sobie wyobrazić krajobrazu Tarnowa bez "Bani". Obiekt stał się swoistym symbolem miasta. Mieszkańcy snują rożne plotki dotyczące wieży.

- Pojawiały się informacje, że teren spod zbiornika osuwa się i jest niestabilny. Absolutnie się to nie potwierdziło. Przeprowadzaliśmy specjalne badania, sprawdzając stabilność konstrukcji, także i w okresach intensywnych opadów. Badaliśmy "Banię" bardzo szczegółowo, wykorzystując różne metody geodezyjne. Chciałbym uspokoić, nie ma żadnych potwierdzonych danych odnośnie jakichkolwiek zmian. Obiekt stoi na stabilnym gruncie, nie ma tutaj żadnego zagrożenia - uspokaja Tadeusz Rzepecki.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Radek, 2012-08-13 16:16:39

    Nawet ładna ta Bania a na dodatek funkcjonalna.