PARTNER PORTALU
 • BGK

Tam będą największe farmy wiatrowe w Polsce

 • PAP    29 lipca 2013 - 10:12
Tam będą największe farmy wiatrowe w Polsce

28 mln zł ma kosztować największy w Polsce kompleks farm słonecznych Podlasie Solar Park, który zajmie 8 ha. Panele fotowoltaiczne będą montowane w Lipsku, Kolnie i Jedwabnem (Podlaskie). Moc Podlasie Solar Park wyniesie 4 MW.
Budowa Podlasie Solar Park jest finansowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego oraz ze środków własnych Grupy Amber Energia, która pozyskała na ten cel 13,9 mln zł dotacji unijnej.

Realizacja pierwszego etapu inwestycji - elektrowni fotowoltaicznej w Lipsku, rozpocznie się pod koniec sierpnia. Montaż instalacji fotowoltaicznej został powierzony niemieckiej firmie Enerparc z Hamburga.

Czytaj też: Duże farmy wiatrowe zniszczą krajobraz?

Budowa polegać będzie na montażu paneli fotowoltaicznych wraz z niezbędnymi urządzeniami na specjalnych konstrukcjach mocujących. Przy każdej elektrowni powstanie także stacja transformatorowa oraz przyłącza energetyczne.

"Energetyka rozproszona, a w szczególności energetyka słoneczna i wiatrowa, jest przyszłością branży na świecie i także w Polsce. Te źródła energii stopniowo wypierają gaz i węgiel w skali globalnej. W Polsce stoimy u progu rewolucji, która prędzej czy później nastąpi niezależnie od oporów lobby monopolu energetycznego w Polsce. Budowa elektrowni w Lipsku jest pierwszym krokiem tej rewolucji w Polsce" - powiedział PAP Przemysław Pięta, Prezes Zarządu Amber Energia S.A.

Grupa Amber Energia realizuje obecnie inwestycje związane z energią fotowoltaiczną i wiatrową o mocy ok. 100 MW.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (4)

 • elektron, 2013-07-31 18:11:48

  Amber?Może Amper ,taka nazwa pasowała by do firmy zajmującej się elektrycznoscią,Amber,Amber ,brzydko pachnie ta nazwa
 • Basia, 2013-07-31 11:06:40

  Co ma wiatrak do panela fotowoltaicznego?
 • diament, 2013-07-29 20:08:26

  Czy to tez jakiś Amber - Gold co to za tytuł największa farma wiatrowa a rzecz o fotowoltaice...