PARTNER PORTALU
  • BGK

Tam działa już nowoczesna biogazownia

  • ZWI    5 października 2012 - 11:40
Tam działa już nowoczesna biogazownia

Odbyło się oficjalne otwarcie biogazowni rolniczej w Konopnicy, jednej z najbardziej zaawansowanych technologicznie instalacji tego typu w Polsce i Europie. Nowoczesna instalacja o mocy 1,99 MW jest własnością spółki Bioenergy Project.
„Biogazownie rolnicze to stabilne, pewne i ekologiczne źródła energii. Bazują na odnawialnych, lokalnych surowcach i mają pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Proces wytwarzania energii jest jednocześnie w pełni przewidywalny i podlega ścisłej kontroli, dzięki temu takie elektrownie mogą produkować stałą ilość energii i nie obciążają sieci energetycznej." - skomentowała Zofia Ossowska, dyrektor generalny Bioenergy Project.

„Wierzymy, że rozwój biogazowi rolniczych może być sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego dla społeczności lokalnych, jak i całego kraju."- dodała Zofia Ossowska.

W ceremoni otwarcia 4 października uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych i centralnych, wśród których znaleźli się m.in. Mieczysław Kasprzak, sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki oraz Krystyna Ozga, posłanka na Sejm RP i była wicewojewoda łódzki.

Biogazownia rolnicza została wyposażona w dwie jednostki kogeneracyjne Ecomax® zaprojektowane przez Gruppo AB, które pozwalają na efektywną produkcję energii i ciepła. Instalację, która wykorzystuje dwa silnika gazowe GE Jenbacher, zrealizowała „pod klucz" spółka KWE - Technika Energetyczna, część Gruppo AB. Elektryczność sprzedawana będzie do sieci, natomiast ciepło już niebawem zostanie dostarczane do Rawy Mazowieckiej i okolicznych obiektów przemysłowych za pośrednictwem miejskiej sieci ciepłowniczej.

Biogazownia rolnicza należąca do Bioenergy Project charakteryzuje się wydajnością przekraczającą 8 000 godzin operacyjnych rocznie - pozwoli to na produkcję 16 800 MWh elektryczności i 17 024 MWh ciepła.

"Instalacja kogeneracyjna dostarczona przez KWE Technika - Energetyczna może wyprodukować energię odpowiadającą średniemu zapotrzebowaniu miejscowości liczącej 7 000 rodzin lub niezbędną by ogrzać 500 domów " - dodał Mario Pipitone.

Inwestycja Bioenergy Project w Konopnicy będzie także przyjazna środowisku. Tylko przy produkcji energii może ograniczyć emisję CO2 o ok. 20 000 t w skali roku - równowartość ilości wchłanianej przez 1, 7 mln. sosen. Dzięki technologii opartej o proces fermentacji suchej, bazującej na kukurydzy lub trawie, obiekt nie będzie wytwarzać dodatkowego hałasu, czy powodować wydzielania uciążliwych zapachów. Ponadto, by wyprodukować porównywalną ilość energii niezbędne byłoby zużycie 5 mln. Nmc gazu ziemnego rocznie.

Projekt wpłynie także korzystnie na gospodarkę regionu, dając bodziec do rozwoju i profesjonalizacji produkcji rolnej. Lokalni rolnicy znajdą zbyt dla zbiorów, które będą wykorzystywane jako paliwo do zasilania instalacji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.