PARTNER PORTALU
  • BGK

Tam działa już nowoczesna biogazownia

  • ZWI    5 października 2012 - 11:40
Tam działa już nowoczesna biogazownia

Odbyło się oficjalne otwarcie biogazowni rolniczej w Konopnicy, jednej z najbardziej zaawansowanych technologicznie instalacji tego typu w Polsce i Europie. Nowoczesna instalacja o mocy 1,99 MW jest własnością spółki Bioenergy Project.
„Biogazownie rolnicze to stabilne, pewne i ekologiczne źródła energii. Bazują na odnawialnych, lokalnych surowcach i mają pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Proces wytwarzania energii jest jednocześnie w pełni przewidywalny i podlega ścisłej kontroli, dzięki temu takie elektrownie mogą produkować stałą ilość energii i nie obciążają sieci energetycznej." - skomentowała Zofia Ossowska, dyrektor generalny Bioenergy Project.

„Wierzymy, że rozwój biogazowi rolniczych może być sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego dla społeczności lokalnych, jak i całego kraju."- dodała Zofia Ossowska.

W ceremoni otwarcia 4 października uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych i centralnych, wśród których znaleźli się m.in. Mieczysław Kasprzak, sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki oraz Krystyna Ozga, posłanka na Sejm RP i była wicewojewoda łódzki.

Biogazownia rolnicza została wyposażona w dwie jednostki kogeneracyjne Ecomax® zaprojektowane przez Gruppo AB, które pozwalają na efektywną produkcję energii i ciepła. Instalację, która wykorzystuje dwa silnika gazowe GE Jenbacher, zrealizowała „pod klucz" spółka KWE - Technika Energetyczna, część Gruppo AB. Elektryczność sprzedawana będzie do sieci, natomiast ciepło już niebawem zostanie dostarczane do Rawy Mazowieckiej i okolicznych obiektów przemysłowych za pośrednictwem miejskiej sieci ciepłowniczej.

Biogazownia rolnicza należąca do Bioenergy Project charakteryzuje się wydajnością przekraczającą 8 000 godzin operacyjnych rocznie - pozwoli to na produkcję 16 800 MWh elektryczności i 17 024 MWh ciepła.

"Instalacja kogeneracyjna dostarczona przez KWE Technika - Energetyczna może wyprodukować energię odpowiadającą średniemu zapotrzebowaniu miejscowości liczącej 7 000 rodzin lub niezbędną by ogrzać 500 domów " - dodał Mario Pipitone.

Inwestycja Bioenergy Project w Konopnicy będzie także przyjazna środowisku. Tylko przy produkcji energii może ograniczyć emisję CO2 o ok. 20 000 t w skali roku - równowartość ilości wchłanianej przez 1, 7 mln. sosen. Dzięki technologii opartej o proces fermentacji suchej, bazującej na kukurydzy lub trawie, obiekt nie będzie wytwarzać dodatkowego hałasu, czy powodować wydzielania uciążliwych zapachów. Ponadto, by wyprodukować porównywalną ilość energii niezbędne byłoby zużycie 5 mln. Nmc gazu ziemnego rocznie.

Projekt wpłynie także korzystnie na gospodarkę regionu, dając bodziec do rozwoju i profesjonalizacji produkcji rolnej. Lokalni rolnicy znajdą zbyt dla zbiorów, które będą wykorzystywane jako paliwo do zasilania instalacji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.