PARTNER PORTALU
 • BGK

Tam przerobią śmieci na paliwo

 • PAP    23 października 2012 - 15:56
Tam przerobią śmieci na paliwo

Do 200 tys. ton śmieci rocznie będzie przerabiać na wysokoenergetyczny granulat Zakład Produkcji Paliw Alternatywnych w Karsach (Świętokrzyskie), którego budowa właśnie została zakończona. Inwestycja kosztowała 70 mln zł.
Jak poinformował we wtorek dyrektor zakładu Wojciech Chrapczyński, realizacja inwestycji trwała rok. Obejmowała budowę zakładu wraz z instalacją produkcji energii i podsuszania paliwa alternatywnego.

"Obecnie trwają prace związane z rozruchem linii technologicznych. Pełną zdolność produkcyjną planujemy uzyskać w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Docelowo przewidujemy utworzenie około 30 nowych miejsc pracy" - powiedział dyrektor Chrapczyński.

W ciągu roku zakład w Karsach będzie przerabiał na paliwo alternatywne do 200 tys. ton odpadów. Wysokoenergetyczny granulat jest wytwarzany z palnych odpadów komunalnych, np. drewna, tworzyw sztucznych i gumy. Odbiorcami będą zakłady cementowe z południa Polski.

"Tona paliwa alternatywnego jest nawet do dziesięciu razy tańsza od węgla, a jego wartość kaloryczna jest zbliżona do tradycyjnych paliw kopalnych. Granulat spalany w wysokich temperaturach w piecach zamkniętych jest także paliwem spełniającym normy ekologiczne" - dodał Chrapczyński.

Czytaj też: Odpady mogą służyć za paliwo. Choć to skomplikowane

Korzyści dla gminy z wybudowania zakładu w Karsach pozytywnie ocenia wiceburmistrz Ożarowa Paweł Rędziak. Jak podkreślił, na lokalnym rynku duże znaczenie ma dodatkowe 30 miejsc pracy. Gmina chce wykorzystać bliskość zakładu w swojej gospodarce odpadami komunalnymi.

"Staramy się o zgodę świętokrzyskiego urzędu marszałkowskiego na stworzenie lokalnego zakładu segregacji śmieci i jeśli ją dostaniemy, będziemy chcieli część odpadów dostarczać bezpośrednio do zakładu w Karsach. Na pewno dla gminy byłoby to bardziej ekonomiczne rozwiązanie niż wywożenie niesegregowanych śmieci na wysypisko w Jańczycach" - dodał wiceburmistrz Rędziak.

Zakład Produkcji Paliw Alternatywnych w Karsach jest świętokrzyskim oddziałem małopolskiej firmy Mo-BRUK S.A. Inwestycja była zrealizowana w ramach projektu "Wdrożenie innowacyjnej technologii do produkcji wysokokalorycznej mieszanki opałowej". Kosztowała 70 mln zł, z czego 60 procent pochodzi z dotacji ze środków Unii Europejskiej.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • 73394, 2012-10-24 08:46:56

  Idiotom typu Beata Frasunek powinno się odbierać prawo dostepu do internetu na zawsze!
 • Beata Frasunek, 2012-10-24 08:39:04

  Może być pod warunkiem, że będzie paliwo wytwarzał też ze szkła i z gruzów.
 • Ciekawski, 2012-10-23 16:19:37

  To pytanie własciwie to twórców znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości. - Dlaczego zakład produkujący paliwa dla cementowni i sortujący odpady - nie może być regionalną instalacją?