PARTNER PORTALU
  • BGK

Tani czynsz dla organizatorów wydarzeń kulturalnych w Katowicach

  • PAP    30 stycznia 2013 - 19:13
Tani czynsz dla organizatorów wydarzeń kulturalnych w Katowicach

Organizatorzy wydarzeń kulturalnych w Katowicach, nie posiadający własnych lokali, będą mogli użytkować je przy preferencyjnych stawkach czynszu - już od 4 zł za metr kw. Lokalne władze liczą, że wzbogaci to krajobraz kulturalny miasta.
Podczas środowej sesji radni przyjęli uchwałę w sprawie ogłoszenia pierwszego konkursu na najem lokali użytkowych ramach programu "Lokal na kulturę". Uchwałę poparło 26 radnych, jeden był przeciw.

Z załączniku do uchwały znalazło się osiem lokali o powierzchni od 22 do 147 m kw., na które miasto nie znalazło najemców. Teraz mogą z nich skorzystać osoby fizyczne, organizacje pozarządowe i inne podmioty prowadzące działalność społeczno-kulturalną i artystyczną. W przypadku większości lokali okres najmu wynosi 3 lata.

Czynsz będzie wynosił od 4 do 7 zł za m kw., co stanowi kilkanaście procent stawki rynkowej. Aby dodatkowo zachęcić do startowania w konkursie, radni dopuszczają też możliwość prowadzenie w lokalach działalności gastronomicznej.

Termin składania ofert ma wkróce określić prezydent miasta w odrębnym akcie prawnym. Najemców wyłoni komisja konkursowa, która po roku ma skontolować użytkowników lokali.

Jak napisano w uzasadnieniu uchwały, starania Katowic o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, wyzwoliły w mieszkańcach miasta ogromną potrzebę uczestnictwa w imprezach kulturalnych, także tych kameralnych.

Organizatorzy spotkań, debat czy małych wystaw spotykają się jednak z wieloma trudnościami, z których największym jest brak własnej siedziby. W opinii autorów uchwały, wdrożenie programu "Lokale na kulturę" pozwoli poprawić tę sytuację, a przede wszystkim doprowadzi do urozmaicenia i zdecydowaną zmianę życia kulturalnego miasta.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.