PARTNER PORTALU
  • BGK

Taniej za segregowane śmieci w Rudzie Śląskiej

  • PAP    20 grudnia 2013 - 07:14
Taniej za segregowane śmieci w Rudzie Śląskiej

Od stycznia mieszkańcy Rudy Śląskiej zapłacą mniej za odbiór odpadów zbieranych w sposób selektywny. Opłaty spadną z 11 do 9 zł - zdecydowali radni Rudy Śląskiej.
Z wnioskiem o obniżenie stawki wystąpiła prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic. Zaproponowała obniżenie opłaty o 1 zł, ale radni zdecydowali, by obniżyć stawkę o kolejną złotówkę. "Ostatecznie mieszkańcy Rudy Śląskiej w przyszłym roku za odbiór odpadów posegregowanych zapłacą 9 zł od osoby, a nie jak dotychczas 11 zł" - poinformowało w czwartek biuro prasowe Urzędu Miasta.

Czytaj tez:  Ze zmianami opłat za śmieci lepiej poczekać?

Propozycja obniżenia stawki do 10 zł za odbiór odpadów była możliwa, gdyż odnotowano - jak podało biuro prasowe urzędu - mniejsze niż wcześniej zakładano wydatki na funkcjonowanie systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Jednak obniżenie stawki do 9 zł może spowodować, według władz miasta, że w przyszłym roku "zabraknie środków na funkcjonowanie systemu gospodarowania odpadami w mieście". "Te 9 zł może się okazać niewystarczające" - powiedział PAP Adam Nowak z urzędu.

Przyjęta obniżka dotyczyć będzie stawki za odpady zbierane i odbierane w sposób selektywny z nieruchomości zamieszkanych. W związku z obniżką stawki ich właściciele będą musieli złożyć nowe deklaracje śmieciowe. Miasto wstępnie wyliczyło, że może wpłynąć ok. 7 tys. nowych deklaracji.

Od początku lipca do końca listopada koszt funkcjonowania nowego systemu gospodarki odpadami w Rudzie Śląskiej wyniósł ponad 6,7 mln zł. W tym czasie w mieście wytworzono 22,7 tys. ton odpadów, z czego 16,5 tys. ton stanowiły odpady zmieszane. Zebrano też ponad 2,1 tys. ton biomasy oraz 425 ton makulatury, ponad 529 ton tworzyw sztucznych i 443 tony szkła.

Ruda Śląska to kolejne miasto, które po wejściu w życie ustawy śmieciowej zamierza zmniejszyć opłaty za śmieci. Obniżki zaproponowano m.in. w Bytomiu, Łodzi, Radomiu, Szczecinie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.