Tańsze bilety i ograniczenia ulg w bydgoskich autobusach

Bilety normalne na przejazd komunikacją miejską w Bydgoszczy stanieją od 1 stycznia o 20 groszy. Jednocześnie ograniczona zostanie część uprawnień do ulg oraz wprowadzone nowe.
Tańsze bilety i ograniczenia ulg w bydgoskich autobusach

Bydgoscy radni zaakceptowali w środę pomysł prezydenta miasta Rafała Bruskiego (PO), by obniżyć cenę normalnego biletu jednorazowego na przejazd komunikacją miejską z 3,20 zł na 3 zł. Obniżka wejdzie w życie od 1 stycznia 2014 roku.

Zmniejszenie wpływów ze sprzedaży biletów jednocześnie mają równoważyć radykalne zmiany w systemie ulg i zwolnień z opłat. Najbardziej znaczące jest podwyższenie z 65 do 70 lat wieku uprawniającego do bezpłatnego korzystania z przejazdów autobusami i tramwajami w Bydgoszczy.

Radni odebrali jednocześnie przywilej bezpłatnych przejazdów przysługujący dotychczas kierowcom Miejskich Zakładów Komunikacyjnych w Bydgoszczy. W trakcie sesji przed bydgoskim ratuszem protestowała przeciwko takiej zmianie grupa pracowników MZK, ale uchwała została przyjęta w proponowanej formie dzięki radnym PO, dysponującym większością głosów w bydgoskiej radzie.

Prawo do bezpłatnych przejazdów stracą także honorowi dawcy krwi, którym od 1 stycznia będą przysługiwać jedynie przejazdy z ulgą 50 proc. Radni zrezygnowali także ze swojego przywileju bezpłatnych przejazdów.

Nowością, która wejdzie w życie od 1 stycznia będą natomiast ulgi dla dużych rodzin. "Wspieranie dużych rodzin, beneficjentów programu Bydgoska Rodzina 3 Plus, szczególnie w aspekcie wyludniania się miasta, to dla nas jeden z priorytetów. Rodziny na spotkaniach często podkreślały, że znaczną ulgą dla nich będą zniżki w opłatach za przejazdy komunikacją miejską" - podkreślił Bruski.

Prawo do darmowych przejazdów uzyskają rodzice i dzieci z rodzin wychowujących co najmniej czwórkę dzieci. Rodziny wychowujące co najmniej trójkę dzieci będą mogły za darmo korzystać z MZK w weekendy, a także kupować bilety miesięczne ze zniżką 75 proc. (dzieci) i 50 proc. (dorośli). Warunkiem korzystania z tych ulg jest udział w programie Bydgoska Rodzina 3 Plus.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE