PARTNER PORTALU
  • BGK

Tańsze mieszkania w małych miastach

  • PAP    20 lipca 2012 - 13:31
Tańsze mieszkania w małych miastach

Przeprowadzka do mniejszej miejscowości, która znajduje się w pobliżu dużej aglomeracji pozwala, z uwagi na różnice w cenach nieruchomości, zaoszczędzić na zakupie mieszkania na rynku wtórnym nawet 60 proc.
W Warszawie średnia cena m kw. używanego mieszkania wynosi 8,6 tys. zł, podczas gdy podwarszawskich miejscowościach mniej. Na przykład w Piasecznie – 5,8 tys. zł m kw., w Otwocku – 5,5 tys. zł m kw., w Pruszkowie i Legionowie – 5,4 tys. zł m kw., w Wołominie 5 tys. zł m kw., a w Mińsku Mazowieckim – 4,5 tys. zł m kw. – wynika z raportu serwisu nieruchomości Domy.pl.

Na przeprowadzce do mieszkania pod miastem dużo mogą zyskać mieszkańcy Krakowa. Średnia cena za m kw. mieszkania w stolicy Małopolski wynosi ok. 7 tys. zł. Tymczasem np. w Olkuszu trzeba zapłacić ponad dwa razy mniej – ok. 3 tys. zł za m kw. Nieco drożej jest w Wieliczce – 5,1 tys. zł za m kw. i Bochni – 4,4 zł za m kw.

Największe różnice występują między cenami w ekskluzywnym Sopocie – gdzie średnia ofertowa cena m kw. wynosi 9,4 tys. zł – a innymi miejscowościami w pobliżu Trójmiasta.

„Jeżeli pod uwagę weźmiemy ceny w Kartuzach – 3,8 tys. zł za m kw., to okaże się, że wybór tej lokalizacji może przynieść oszczędność przy zakupie lokalu rzędu 60 proc.” – podkreślił główny analityk serwisów Domy.pl Marcin Drogomirecki.

Dodał, że ceny mieszkań w pobliskiej Redzie wynoszą 4,5 tys. zł za m kw., Pruszczu Gdańskim – 4,4 tys. zł za m kw., Wejherowie – 4,6 tys. zł za m kw.

Natomiast mieszkania w miejscowościach położonych w pobliżu Poznania są o ok. 20 proc. tańsze, niż w tej aglomeracji. Za metr kwadratowy lokalu w Tarnowie Podgórnym trzeba zapłacić 4,5 tys. zł, w Luboniu – 4,7 tys. zł, a w Swarzędzu – 4,6 tys. zł. Średnia cena metra kw. w Poznaniu to 5,5 tys. zł.

Pełnomocnik zarządu w agencji nieruchomości Emmerson Jarosław Skoczeń podkreśla, że zakup mieszkania w miejscowości satelickiej dużej aglomeracji jest dobrym wyjściem dla osób, które liczą się np. z dłuższym dojazdem do pracy.

„Zakup tańszego mieszkania poza dużą aglomeracją bywa życiową koniecznością” – powiedział. W jego ocenie tańsze mieszkania w małych miejscowościach kupują często młodzi ludzie, którzy po raz pierwszy stają się właścicielami lokalu. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.