PARTNER PORTALU
  • BGK

Tańszy prąd dzięki Grupie Zakupowej

  • KrosnoCity.pl    4 listopada 2013 - 09:19
Tańszy prąd dzięki Grupie Zakupowej

Kolejne oszczędności dzięki Grupie Zakupowej w imieniu której występuje MPGK Krosno. Wybrano dostawcę energii. Dzięki wspólnemu działaniu niektóre podmioty uczestniczące w Grupie mogą zaoszczędzić nawet do 40% na energii elektrycznej.
Jak to działa? 

- Potrzeba zapewnienia efektywności wydatkowania środków finansowych, obniżenia kosztów nabywania różnego rodzaju dóbr i usług wymusza na podmiotach gospodarujących środkami publicznymi konieczność łączenia swoich sił. W konsekwencji pozwala to osiągnąć tzw. efekt skali - gdy kupujemy więcej, zmienia się nasza pozycja negocjacyjna. W ten sposób możemy uzyskać dużo korzystniejsze warunki cenowe - wyjaśnia prezes MPGK, Janusz Fic.

Czytaj tez: Oszczędzą miliony na grupowym zakupie prądu

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Krośnie stworzyło Grupę Zakupową  jeszcze w 2008 roku. Wtedy we wspólnym przetargu wzięło udział kilka miejskich jednostek. Początkowo Grupa służyła do zakupów materiałów biurowych i eksploatacyjnych do drukarek i kopiarek, ale z czasem była rozszerzana o inne towary i usługi. W ramach grupowego przetargu kupowano ponadto paliwo, środki czystości czy też odzież ochronną.

W 2011 roku po raz pierwszy Grupa Zakupowa przeprowadziła przetarg na zakup energii elektrycznej na 2012 rok. We wspólnym postępowaniu uczestniczyły 32 podmioty, dzięki czemu ceny energii w stosunku do poprzedniego roku obniżyły się o 6,1 %.

Pod koniec lipca 2012 roku ogłoszony został przetarg na zakup energii elektrycznej na 2013 rok. Przedmiotem postępowania był zakup około 16 GWh energii elektrycznej dla członków Grupy Zakupowej, która znacznie się powiększyła w 2012 roku - po raz pierwszy "wyszła" poza teren gminy Krosno.

Obecnie zakończone zostało kolejne postępowanie przetargowe przeprowadzone przez MPGK Krosno Sp.  z o.o. w imieniu grupy samorządów. Tym razem w postępowaniu udział wzięło w sumie 198 podmiotów, w tym:  2 powiaty i 15 gmin wraz z podległymi jednostkami (placówkami edukacyjnymi, instytucjami kultury, placówkami pomocy społecznej i ochrony zdrowia), ponadto 4 spółki komunalne, straż pożarna. Na podstawie zawartych umów o wspólnym prowadzeniu postępowania MPGK Krosno Sp. z o.o. otrzymało umocowanie od uczestników Grupy do przeprowadzenia postępowania. Przedmiotem przetargu był zakup łącznie ponad 44 GWh energii elektrycznej dla członków Grupy Zakupowej.

W postępowaniu wpłynęły trzy oferty złożone przez: Enea SA Poznań, Corrente Sp.  z o.o. Ożarów Mazowiecki oraz PGE Obrót SA Rzeszów.  Najkorzystniejszą cenowo ofertę złożyło PGE, które zaoferowało cenę niższą od obecnie obowiązującej w Grupie Zakupowej w najbardziej popularnej taryfie C11 o około 19 %. Kwota ta  zawiera już wszelkie opłaty w  tym opłatę handlową. Szacuje się, że oszczędności osiągnięte przez podmioty, które po raz pierwszy przystąpiły do utworzonej Grupy Zakupowej i nie mają zawartych porozumień cenowych, będą jeszcze wyższe i wyniosą do 40 %.

Zadaniem zwycięzcy przetargu jest dostarczanie energii elektrycznej przez okres 18-stu miesięcy z zachowaniem stałości  zaoferowanych cen przez cały okres realizacji zamówienia.

- Bardzo się cieszę, że coraz więcej samorządów przyłącza się do naszej grupy. Oszczędności dzięki wspólnym działaniom samorządów są naprawdę znaczne. Nasza grupa ma charakter otwarty i już dziś zapraszam do udziału w przyszłym postępowaniu samorządy, które do tej pory jeszcze się nie zdecydowały na grupowy zakup energii - powiedział Janusz Fic, Prezes MPGK Krosno Sp.  z o.o.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Ania34, 2017-01-16 09:20:26

    Gminy udowadniają nam, że można naprawdę dużo zyskać mobilizując się i jednocząc w grupy zakupowe. Aż trudno w to uwierzyć. Ja poszukałam trochę idąc tym tropem i znalazłam w sieci stronę Ogarniamprad.pl na której organizowane są grupowe zakupy energii. Za jej pomocą możemy łączyć się w grupy z inny...mi małymi odbiorcami prądu i razem licytować cenę energii ze sprzedawcą jako jeden duży podmiot. Dla sprzedawcy to jest bardzo atrakcyjny klient i dlatego może zaproponować cenę niższą niż te obecnie na rynku.  rozwiń
  • derb, 2014-09-08 23:00:05

    Ja skorzystałem z oferty Novum, bo prowadzili system sprzedaży pakietowej. Miałem problem z ustaleniem sobie pakietu, bo dopiero poszedłem "na swoje", ale na podstawie moich rachunków pomogli mi ustalić miesięczne zużycie prądu i ułatwili mi wybór pakietu. No i ucieszyło mnie, że przy każd...ym pakiecie oferują 36 miesięcy gwarancji ceny  rozwiń