PARTNER PORTALU
  • BGK

Tarnobrzeg ogłosił przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych

  • PAP    22 lutego 2013 - 15:55
Tarnobrzeg ogłosił przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych

Samorząd Tarnobrzega ogłosił przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z terenu gminy. Termin składania ofert mija 3 kwietnia tego roku. Umowa ze zwycięzcą przetargu obowiązywać będzie od 1 lipca br. do końca 2015 roku.
Jak poinformował prezydent Tarnobrzega Norbert Mastalerz, nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi, które będą obowiązywać od lipca br. nakładają na samorządy nowe obowiązki. "Będziemy robić wszystko, aby dobrze przygotować się do nowych regulacji, dlatego już ogłaszamy przetarg na wybór firmy, która będzie odbierała śmiecie z terenu miasta" - dodał.

W Tarnobrzegu jest ok 4,1 tys. gospodarstw domowych w zabudowie jednorodzinnej oraz 319 budynków wielolokalowych (bloków). Zgodnie z zapisami przetargu, firma, która go wygra będzie musiała m.in. ustalić harmonogram odbioru śmieci.

Ogłoszony przetarg obejmuje także zbiórkę zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, mebli i innych odpadów wielkogabarytowych. Odpady te będą odbierane od mieszkańców domów jednorodzinnych - cztery razy do roku, a wielorodzinnych - dwa razy w miesiącu.

Radni Tarnobrzega ustalili pod koniec ub.r. opłaty za wywóz śmieci. Za odpady posegregowane stawka wyniesie 10 zł od osoby, a za nieposegregowane - 15 zł. Opłaty naliczane będą od liczby osób w gospodarstwie.

Nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi ma ruszyć od lipca 2013 r. Do tego czasu władze lokalne mają wprowadzić nowe rozwiązania - m.in. rozstrzygnąć przetargi na firmy, które będą odbierać śmieci od mieszkańców.

Według nowych przepisów odpowiedzialność za gospodarkę odpadami - organizację ich odbioru od mieszkańców i utylizację - ponosi gmina. Dotychczas to właściciele nieruchomości decydowali, który przedsiębiorca odbierał od nich śmieci. W myśl nowych przepisów wybór takiej spółki należy do gminy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • ZK1, 2013-02-23 20:47:06

    nie jest ważne co piszą, ważne że piszą i to się liczy.
  • inni też już, 2013-02-22 22:27:02

    Gmina Hażlach, Goczałkowice, Katowice i wiele innych też już ogłosiły, a nawet już byl termin składania...i nikt o tym nie pisze...