PARTNER PORTALU
  • BGK

Tarnów, autobusy : System poinformuje niewidzących o numerze linii i kierunku jazdy autobusu

  • PAP/AT    18 marca 2016 - 14:44
Tarnów, autobusy : System poinformuje niewidzących o numerze linii i kierunku jazdy autobusu
Z pilota można skorzystać, gdy autobus dojeżdżając do przystanku znajdzie się zasięgu 50 m. (fot.tarnow.pl)

• Osoby niewidzące i słabowidzące w Tarnowie będą mogły za pomocą specjalnych pilotów uruchamiać dźwiękowe systemy identyfikacji autobusów komunikacji miejskiej.
• Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne nieodpłatnie przekaże niepełnosprawnym 80 takich urządzeń.
Piloty będą współpracować z systemami głośnomówiącymi dla osób niewidomych, które zostały już zamontowane w autobusach MPK. Jak poinformowały w piątek (18 marca) miejscowe władze, Tarnów jest drugim, po Łodzi, miastem w Polsce, w którym wszystkie pojazdy komunikacji miejskiej wyposażono w taką technologię.

"To dobry przykład wprowadzania w życie idei inteligentnego miasta, której głównym celem jest rozwiązywanie określonych problemów" - podkreślił Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa.

Z pilota można skorzystać, gdy autobus dojeżdżając do przystanku znajdzie się w jego zasięgu (około 50 m). Wtedy należy uruchomić system naciskając jeden z dwóch przycisków na urządzeniu. Autobus "odpowiada" głośnym komunikatem dźwiękowym o numerze linii i kierunku jazdy. Uruchomienie systemu powoduje też wyświetlenie się bardzo wyraźnego komunikatu na komputerze kierowcy informującego go o wsiadającej osobie niepełnosprawnej, której należy pomóc przy wejściu do pojazdu.

Czytaj też: Nowe prawa niepełnosprawnych pasażerów autobusów i autokarów

Drugi, większy przycisk na pilocie może być wykorzystany w przyszłości do sterowania tablicami przystankowymi. Dzięki temu osoba niedowidząca będzie mogła sprawdzić (w formie dźwiękowej) najbliższe odjazdy z danego przystanku.

Danuta Flek, prezes tarnowskiego oddziału Związku Niewidomych i Niedowidzących zapowiedziała, że organizacja będzie zachęcać członków związku, aby korzystali z urządzenia. "Dla nas to taka druga osoba, która powie nam, jaki autobus nadjeżdża" - oceniła.

Piloty są dostępne w referacie zdrowia tarnowskiego magistratu. Sprzęt będzie wydawany po przedstawieniu dokumentu stwierdzającego niepełnosprawność. Do Związku Niewidomych i Niedowidzących w Tarnowie należy około 100 osób.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.