PARTNER PORTALU
  • BGK

Tarnów. MPK podpisało umowę na 21 autobusów zasilanych gazem CNG

  • PAP/rs    17 listopada 2017 - 10:33
Tarnów. MPK podpisało umowę na 21 autobusów zasilanych gazem CNG
Fot. Shutterstock.com

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Tarnowie podpisało kontrakt na dostawę 21 nowoczesnych autobusów, zasilanych sprężonym gazem CNG. Kontrakt wart 21,5 mln zł zrealizuje firma Scania.
• Autobusy zostaną dostarczone do Tarnowa na przełomie maja i czerwca.

• Kontrakt dla Tarnowa jest największą dostawą pojazdów zasilanych paliwem alternatywnym w Polsce, realizowanym przez Scanię.

• W Tarnowie dodatkową oszczędność przyniesie niska w skali kraju cena gazu CNG. Pojazdy mogą być zasilane również biogazem, odzyskiwanym z odpadów komunalnych.

Jak ocenił prezydent miasta Roman Ciepiela, zakup nowych autobusów radykalnie poprawi warunki podróżowania tarnowską komunikacją miejską.

Prezes MPK Jerzy Wiatr poinformował w piątek, że autobusy zostaną dostarczone do Tarnowa na przełomie maja i czerwca. Według niego napędzane gazem autobusy są ekologiczne i oszczędne. W Tarnowie dodatkową oszczędność przyniesie niska w skali kraju cena gazu CNG. Pojazdy mogą być zasilane również biogazem, odzyskiwanym z odpadów komunalnych.

Jak przypomniał Wiatr, tarnowski przewoźnik eksploatuje pięć autobusów napędzanych sprężonym gazem, ale z racji wieku pojazdy te będą stopniowo wycofywane.

Andrzej Jaworski, dyrektor sprzedaży firmy Scania podkreślił, że kontrakt dla Tarnowa jest największą dostawą pojazdów zasilanych paliwem alternatywnym w Polsce, realizowanym przez Scanię. Autobusy zostaną w całości, poza silnikami, wyprodukowane w fabryce autobusów Scanii w Słupsku.

Zdaniem dyrektora najwięcej tego typu pojazdów kupują kraje skandynawskie - w ostatnim czasie Scania dostarczyła 50 takich autobusów do Danii. Pojazdy zasilane CNG są też popularne we Włoszech.

Zakup 21 autobusów na sprężony gaz jest częścią większego projektu, w ramach którego Tarnów kupi łącznie 40 nowoczesnych, komfortowych i ekologicznych autobusów. Pięć z nich, również firmy Scania, od blisko miesiąca wozi pasażerów tarnowskiego MPK. Wszystkie trafią do Tarnowa do końca października przyszłego roku.

Łączny koszt projektu wynosi blisko 40 mln zł, z czego unijne dofinansowanie to blisko 33 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.