PARTNER PORTALU
  • BGK

Tarnów nie wyda ani złotówki na RIPOK

  • Tarnow.Net.pl    17 września 2013 - 10:58
Tarnów nie wyda ani złotówki na RIPOK

Trans-Formers zainwestuje w Tarnowie kilkanaście milionów złotych. Za te pieniądze powstanie RIPOK, czyli Regionalna Instalacja Przetwarzania Odpadów Komunalnych. Inwestycja wpisana jest już w Wojewódzki Plan Gospodarki Odpadami.
- Wszystkie procedury formalno-prawne i decyzje środowiskowe za nami. Kupiliśmy grunt, mamy stosowne pozwolenia i decyzję prezydenta Tarnowa - mówi Witold Zińczuk, prezes zarządu Trans-Formers Holding. - Przysłowiowa pierwsza łopata na budowie została już wbita.

Zgodnie z Wojewódzkim Planem Gospodarki Odpadami - wpisującym się w unijne normy i dyrektywy - na terenie Małopolski powstaną dwie spalarnie oraz kilkanaście innych instalacji o statusie regionalnym, czyli RIPOKów. Obecnie istnieją w przeważającej liczbie instalacje zastępcze, które do czasu zbudowania RIPOKów będą używane do prac związanych z utylizacją, bądź waloryzacją odpadów, niejako w ich zastępstwie.

Województwo podzielone zostało na 5 regionów. W regionie tarnowskim zapisano 2 instalacje typu MBP oraz spalarnię. Zgodnie z WPGO, jedną z regionalnych instalacji RIPOK w Tarnowie wybuduje Trans-Formers. Jej realizacja właśnie się zaczęła.

- Zadaniem instalacji regionalnych RIPOK, takich jak nasza, jest odbiór komunalnych odpadów zmieszanych, ich sortowanie, biologiczna stabilizacja i dostarczanie na składowisko tylko tego, czego nie da się dalej przetworzyć, odzyskać materiałowo czy spalić - wyjaśnia Adam Kamiński, prezes zarządu Trans-Formers Karpatia, spółki operującej w największych miastach południowo-wschodniej Polski, mającej siedzibę w Tarnowie i będącej częścią grupy Trans-Formers Holding.

W Tarnowie Trans-Formers zajmuje się odbiorem odpadów oraz letnim i zimowym utrzymaniem czystości. Poza Tarnowem siedziby spółek Trans-Formers to Warszawa i Wrocław. I tam właśnie, niedaleko od stolicy Dolnego Śląska, spółka otworzyła swój pierwszy RIPOK. - Mamy odpowiednie doświadczenie, kompetencje, wiedzę, a co najważniejsze kapitał do realizacji tej inwestycji - mówi prezes Zińczuk. - Zainwestowanie kilkunastu milionów złotych, bo tyle co najmniej wyniesie inwestycja w Tarnowie, to wielka szansa dla miasta.

Jaka to szansa? Przede wszystkim miasto zyska nowoczesną i bezpieczną instalację, na którą nie będzie musiało wydać ani złotówki, a jaka, zgodnie z wojewódzkim planem, musi na terenie regionu powstać. Po drugie, powstaną dodatkowe miejsca pracy. Po trzecie, płynąć będą z tego tytułu podatki wzbogacające miejską kasę. Po czwarte, będzie to wyraźny sygnał otwartości Tarnowa na zewnętrznych inwestorów. I wreszcie korzyści środowiskowe: niewielka ilość balastu przeznaczona do składowania oraz brak emisji substancji szkodliwych.

Zgodnie z planami, RIPOK powstaje na ulicy Cmentarnej w okolicach składowiska odpadów. Instalacja będzie miała przepustowość 50 tysięcy ton odpadów rocznie. To mniej więcej połowa ilości odpadów wytwarzanych w regionie tarnowskim.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Ulice wasze - rury nasze, 2013-09-19 08:35:07

    "Prywatyzacja miejskich przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych jest w Polsce nieuchronna. Samorządy mają dzięki temu dodatkowe środki na innego rodzaju inwestycje - twierdzi Michael Reiss, prezes spółki Eko-Wark z izraelskiej grupy Tahal, która dynamicznie zdobywa w Polsce rynek... --- Tak więc ...wkrótce Tarnów zapewne nie tylko nie wyda złotówki na wodociągi i kanalizację - ale doprowadzi do tego, że woda będzie świetnej jakości bo koszerna... I dzięki prywatyzacji podobnej jak w odpadach - samorząd spowoduje, że ludziom znacznie lżej zrobi się w kieszeni... Dobrze, że Tarnów ma takich włodarzy troszczących się o mieszkańców i o oszczędności...  rozwiń
  • Ar Keat, 2013-09-18 16:36:31

    Wszystko wskazuje więc, że Trans-Formers stanie się niekontrolowalnym monopolistą dojącym w opłatach a śmieci tarnowian bez litości a samorząd na czele z prezydentem Tarnowa stanie się jedynie inkasentem pieniędzy dla podmiotu, którego zasadniczym wykładnikiem sukcesu są rosnące zyski. Trzeba zapyt...ać dziennikarzy i samorządowców - z czego się wy cieszycie? Może drogi i resztę szpitali publicznych sprywatyzujecie? Czy wiecie do kogo należą w krajach zachodnich zakłady dla odpadów komunalnych? Czy rozumiecie więc dlaczego samorząd ma wszelkie instrumenty kształowania polityki cenowej? Czy zdajecie sobie sprawę z tego, że niskie opłaty i poprawne zagospodarowanie odpadów to chluba dla municypałów? A czy trzymanie wysokich standardów i niskie opłaty - to priorytet dla trans-prekrętasów?  rozwiń