PARTNER PORTALU
  • BGK

Tarnowskie Góry modernizują kanalizację dzięki środkom z UE

  • PAP    17 grudnia 2009 - 16:07
Tarnowskie Góry modernizują kanalizację dzięki środkom z UE

Do wiosny 2012 r. ponad 60-tysięczne Tarnowskie Góry na Śląsku zmodernizują gospodarkę wodno-ściekową w mieście. Pierwsza, już rozpoczęta, faza inwestycji będzie kosztować ok. 156 mln zł. Prawie 60 proc. z tej kwoty pokryje unijny Fundusz Spójności.
W czwartek podpisano wart 28 mln zł kontrakt dotyczący modernizacji i rozbudowy kanalizacji sanitarnej i deszczowej m.in. w śródmieściu Tarnowskich Gór. Inwestycję do kwietnia 2012 r. wykona konsorcjum katowickiej firmy Budus i częstochowskiego Hydro-Monteksu.

Podpisany w czwartek kontrakt należy do najważniejszych, ponieważ obejmuje prace w centrum i kilku dzielnicach miasta: Osadzie Jana, Bobrownikach Śląskich i osiedlu Kolejarz-Staszic. Prace planowane są tak, by powodowały możliwie najmniejsze utrudnienia, wiadomo jednak, że będą poważne ograniczenia w ruchu, także w centrum i na głównych drogach.

Budowa kanalizacji to największa inwestycja w historii miasta, którą samorządowcy przygotowywali od sześciu lat. Projekt ruszył kilka miesięcy temu. Kanalizacja budowana jest już w Sowicach i Lasowicach, gotowy jest także projekt i pozwolenie na budowę nowej centralnej oczyszczalni ścieków, która ma ruszyć w 2011 r.

Inwestycja jest realizowana w ramach programu operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko". Unijne dofinansowanie to prawie 93,3 mln zł, wkład miasta to blisko 56 mln zł, a 6,5 mln zł dokłada Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Tarnowskich Górach.

Druga faza budowy kanalizacji przewidziana jest na lata 2011 - 2013. Po zakończeniu przedsięwzięcia poprawi się czystość Soły, Dramy i Małej Panwi. Inwestycja poprawi też stan środowiska na obszarze objętym programem "Natura 2000", do którego włączono Podziemia Tarnogórsko-Bytomskie.

Tarnowskie Góry są kolejnym miastem woj. śląskiego, które realizuje duży projekt w zakresie gospodarki wodno-ściekowej, współfinansowany ze środków UE. Wcześniej podobne projekty rozpoczęto m.in. w Rybniku, Rudzie Śląskiej, Katowicach, Tychach, Sosnowcu, Chorzowie, Zabrzu, Gliwicach i Częstochowie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.