PARTNER PORTALU
  • BGK

Tauron chciałby powalczyć ze smogiem. Ale ciepło sieciowe ma pod górkę

  • Michał Wroński    5 maja 2017 - 14:15
Tauron chciałby powalczyć ze smogiem. Ale ciepło sieciowe ma pod górkę
Rozbudowa sieci ciepłowniczej jest droga i zwraca się po wielu latach. (fot. pixabay.com)

Zanieczyszczenie powietrza można ograniczyć stawiając na ciepło systemowe. Inwestycje w sieć są jednak kosztowne, brakuje źródeł ich finansowania, prawo budowlane nie narzuca samorządom obowiązku preferowania niskoemisyjnych źródeł ciepła, a gminy zbyt rzadko decydują się na opracowanie planów zaopatrzenia w energię.
• Ciepłownicy wskazują na fakt, że prawo energetyczne pozwala samorządom preferować źródła niskoemisyjne, ale już prawo budowlane nie narzuca takiego obowiązku.

• Spółki ciepłownicze często mają naddatki ciepła, ale nie mają możliwości, by je sprzedać odbiorcom poprawiając w ten sposób swoje wyniki, ale i… stan powietrza.

• W nowej perspektywie finansowej UE trudniej jest pozyskać pieniądze na inwestycje w sieć. Mogą po nie sięgać jedynie najwięksi gracze na rynku.

• Dyskusja o smogu będzie jedną z ważniejszych podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (10-12 maja).

*****

Stwierdzenie, że ciepło systemowe jest najtańszym, najprostszym, a przy tym skutecznym remedium na zanieczyszczenie powietrza nie jest niczym odkrywczym. W swoim raporcie na temat walki z niską emisją podnosiła to Najwyższa Izba Kontroli. Niedawno kampanię edukacyjno – promocyjną w tej sprawie rozpoczęła też Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie.

Czytaj: NIK: Ograniczanie niskiej emisji w woj. śląskim mało skuteczne

Tyle, że – jak sygnalizują ciepłownicy – skorzystanie z ciepła systemowego w praktyce bywa trudne. Owa trudność z jednej strony jest efektem niespójności obowiązujących przepisów, z drugiej natomiast trudności z pozyskaniem finansowania na inwestycje w sieć.

- Prawo energetyczne pozwala samorządom preferować źródła niskoemisyjne, natomiast prawo budowlane nie narzuca takiego obowiązku – mówi Włodzimierz Hereźniak, wiceprezes zarządu spółki Tauron Ciepło.

Inwestycje w sieć są kosztowne, a zwracają się po wielu latach

Grupa Tauron rozpoczęła właśnie zakrojony na szeroką skalę kompleksowy program działań na rzecz walki ze smogiem pod nazwą „Oddychaj powietrzem”. W ramach tych działań funkcjonuje Program Likwidacji Niskiej Emisji Tauron Ciepło, który zakłada przeznaczenie do roku 2022 na inwestycje sieciowe i przyłączanie nowych odbiorców w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej ponad 250 mln zł. Około 50 proc. tej kwoty ma pochodzić z dofinansowania ze środków unijnych.

Dzięki temu przedsięwzięciu możliwe będzie podłączenie do sieci ciepłowniczej ponad 1200 budynków w 8 najbardziej dotkniętych problem smogu miastach aglomeracji. W związku z tym Tauron Ciepło prowadzi rozmowy z samorządami i planuje podpisanie listów intencyjnych o współpracy w zakresie likwidacji niskiej emisji i uciepłownienia.

Niezależnie od tego, pod koniec lutego w Bielsku Białej, przedstawiciele Tauron Ciepło podpisali z władzami miasta i Przedsiębiorstwem Komunalnym „Therma” list intencyjny o współpracy na rzecz czystego powietrza w Bielsku-Białej. Zakłada on m.in. realizację pilotażowego programu uciepłownienia osiedli w centrum miasta. Należąca do Tauronu elektrociepłownia w Bielsku Białej ma obecnie 50 megawatów naddatku w cieple.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.