PARTNER PORTALU
  • BGK

Tauron Dystrybucja pozyskał środki na inteligentne sieci w woj. śląskim

  • PAP/PSZ    11 grudnia 2017 - 10:26
Tauron Dystrybucja pozyskał środki na inteligentne sieci w woj. śląskim
Tauron Dystrybucja cały czas rozwija inteligentne sieci. (fot. PTWP / Andrzej Wawok)

Spółka Tauron Dystrybucja, dostarczająca prąd do około 5,4 mln odbiorców w południowej Polsce, pozyskała kolejne 4 mln zł unijnego dofinansowania na inwestycje w infrastrukturę energetyczną. W sumie na jej modernizację i rozwój spółka wyda w tym roku 1,8 mld zł.
• Tauron Dystrybucja dysponuje siecią 258 tys. km linii energetycznych na obszarze 57 tys. km kw.

• Firma dostarcza energię do około 5,4 mln klientów.

• Grupa Tauron ogłosiła niedawno Strategiczną Agendę Badawczą.

Tauron Dystrybucja, należący do grupy energetycznej Tauron, jest największym w kraju dystrybutorem energii. W poniedziałek grupa poinformowała o podpisaniu kolejnej umowy na unijne dofinansowanie projektu budowy i modernizacji sieci średniego i niskiego napięcia. Dokumenty podpisano w siedzibie Ministerstwa Energii.

"Głównym celem projektu będzie budowa i modernizacja sieci elektroenergetycznej pozwalająca na jej dostosowanie do funkcjonalności sieci inteligentnej (SMART)" - podała grupa Tauron. Projekt będzie realizowany w woj. śląskim, w gminach: Pilica, Ogrodzieniec, Żarnowiec i Zawiercie.

Celem przedsięwzięcia, oprócz stworzenia tzw. inteligentnej sieci, jest także ograniczenie strat sieciowych, zwiększenie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej, poprawa pewności zasilania odbiorców, a także zapewnienie warunków technicznych dla nowych przyłączeń, w tym możliwości przyłączenia odnawialnych źródeł energii.

Dotychczas spółka Tauron Dystrybucja zawarła 28 umów na dofinansowanie działań inwestycyjnych w ramach unijnej perspektywy finansowej 2014-2020, uzyskując ponad 160 mln zł dotacji. Wszystkie dofinansowane projekty wpisują się w kluczowe kierunki działań inwestycyjnych grupy, jako operatora systemu dystrybucyjnego.

"Pozyskane dofinansowanie uzupełnią nakłady inwestycyjne grupy Tauron w obszarze dystrybucji energii, które w 2017 roku powinny osiągnąć poziom około 1,8 mld zł" - poinformował, cytowany w komunikacie prasowym, prezes grupy Filip Grzegorczyk.

Niedawno grupa Tauron, będąca największym dystrybutorem i drugim co do wielkości krajowym producentem energii, ogłosiła Strategiczną Agendę Badawczą - dokument planistyczny, wyznaczający kierunki i potencjał podejmowanej działalności badawczo-rozwojowej i innowacyjnej. To pierwsze takie systemowe opracowanie w polskiej energetyce. Jako główne kierunki rozwoju innowacji w grupie wskazano upowszechnianie inteligentnych usług sieciowych, energetyki rozproszonej i niskoemisyjnych technologii wytwarzania energii, a także wdrażanie nowoczesnych rozwiązań nastawionych na zaspokajanie potrzeb klientów. Podpisane w ostatnim czasie umowy dotyczą właśnie tzw. inteligentnych sieci.

"Inwestujemy w rozwój infrastruktury sieciowej nie tylko po to, by zapewniać bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej, ale również, aby infrastruktura ta stała się platformą do kreowania nowych usług dla naszych klientów. Takie rozwiązania przewiduje nasza mapa drogowa dla innowacji, czyli Strategiczna Agenda Badawcza" - wyjaśnił Grzegorczyk.

Strategia grupy zakłada, że w 2025 r. czwarta część jej przychodów będzie pochodzić z tzw. nowych biznesów. Rozwój obszaru badań i innowacji ma być jednym z narzędzi do osiągnięcia tego celu, stąd decyzja o przeznaczaniu co najmniej 0,4 proc. skumulowanych przychodów grupy na przedsięwzięcia badawczo-rozwojowe oraz służące opracowaniu i upowszechnianiu innowacyjnych rozwiązań.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.