PARTNER PORTALU
  • BGK

Tauron: Mieszkańcy poszkodowani przez orkan Ksawery mają już prąd

  • PAP/AT    10 października 2017 - 09:35
Tauron: Mieszkańcy poszkodowani przez orkan Ksawery mają już prąd
W sumie Tauron Dystrybucja zanotował ponad 4,7 tys. zgłoszeń dotyczących uszkodzonej infrastruktury (fot.twitter.com/TauronPE)

Przywrócono zasilanie blisko 320 tys. klientom Tauron Dystrybucja poszkodowanym przez orkan Ksawery.
• Tauron Dystrybucja przywrócił zasilanie klientom poszkodowanym przez orkan Ksawery - poinformowała spółka.

• Przy odbudowie zniszczonych linii energetycznych pracowało w ostatnich dniach ponad 2 tys. energetyków.

• W sumie Tauron Dystrybucja zanotował ponad 4,7 tys. zgłoszeń dotyczących uszkodzonej infrastruktury.

"Pełna mobilizacja ludzi i sprzętu spowodowała, że w ciągu pierwszych 12 godzin po wystąpieniu orkanu, energia elektryczna została przywrócona do 220 tys., a po 24 godzinach do ponad 300 tys. odbiorców, czyli 95 proc. poszkodowanych przez wichurę" - czytamy w komunikacie Taurona.

Spółka podkreśliła, że w kolejnych godzinach energetycy walczyli z tymi najtrudniejszymi i najbardziej czasochłonnymi awariami. Do tego sytuacja pogodowa była trudna i w wielu miejscach nie poprawiała się. Padający, ulewny deszcz i nadal wiejący wiatr powodował rozmiękczanie terenu i dalsze przewracanie drzew.

"Tak było w okolicach Oleśnicy i Milicza w województwie dolnośląskim, gdzie na naprawioną kilka godzin wcześniej linię energetyczną runęło 17 drzew, po raz kolejny doszczętnie ją niszcząc. Ciężki sprzęt niezbędny do naprawy infrastruktury grzązł z błocie, a energetycy co kilka godzin musieli zmieniać całkowicie przemoczoną odzież. W okolicach Częstochowy ulewy były tak silne, że trzeba było na kilka godzin przerwać prace" - podała firma.

Czytaj też: Orkan Ksawery: Bilans wichur nad Polską

Zdaniem przedstawicieli Taurona żywioł był katastrofalny w skutkach dla linii energetycznych. Przewracające się pod naporem silnego wiatru drzewa uszkodziły ponad 130 słupów energetycznych i zerwały blisko 500 przewodów. Wyłączono ponad 400 ciągów linii energetycznych i uszkodzonych osiem stacji transformatorowych. W wielu miejscach na krótkich odcinkach linii energetycznych leżało nawet kilkanaście drzew.

W sumie Tauron Dystrybucja zanotował ponad 4,7 tys. zgłoszeń dotyczących uszkodzonej infrastruktury.

Jak podkreśliła spółka, przywrócenie zasilania do wszystkich klientów nie kończy pracy energetyków związanej z przejściem orkanu Ksawery. W najbliższych dniach będą nadal trwały prace związane z naprawą słupów energetycznych i zerwanych przewodów. Trwa także szacowanie strat.

Tauron Polska Energia SA jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. Grupa Tauron swoim działaniem obejmuje 18 proc. powierzchni kraju i jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce, w tym największym dystrybutorem oraz drugim sprzedawcą i wytwórcą energii elektrycznej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.