PARTNER PORTALU
  • BGK

Tauron zainwestuje w Częstochowie

  • PAP    27 marca 2013 - 19:32
Tauron zainwestuje w Częstochowie

Spółka Tauron Dystrybucja zainwestuje w tym roku 125 mln zł w infrastrukturę energetyczną na ziemi częstochowskiej; planuje zmiany w strukturze, ale nie zakłada redukcji zatrudnienia w swoim miejscowym oddziale - wynika z informacji firmy oraz samorządu.
W ubiegłym tygodniu Urząd Miasta w Częstochowie poinformował o zaniepokojeniu miejscowych samorządowców i parlamentarzystów przekształceniami w Tauronie, które - ich zdaniem - prowadzą do marginalizacji częstochowskiej energetyki oraz grożą redukcją zatrudnienia w częstochowskim oddziale firmy. Teraz przedstawiciele władz miasta i spółki Tauron Dystrybucja rozmawiali o tych sprawach podczas bezpośredniego spotkania.

Tauron Dystrybucja to spółka z grupy Tauron, odpowiedzialna m.in. za infrastrukturę przesyłową, dzięki której prąd dociera do odbiorców. Oddziały spółki położone są w województwach dolnośląskim, małopolskim, opolskim i śląskim. Przedstawiciele firmy uspokajają, że zmiany organizacyjne w jej strukturze nie oznaczają pogorszenia jakości usług dla odbiorców - przeciwnie, mają poprawić jakość obsługi i zminimalizować awarie.

Przedstawiciele Taurona zapewnili prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka, że reorganizacja spółki wpłynie na jej strukturę, natomiast nie powinna mieć wpływu na poziom zatrudnienia w częstochowskim oddziale, ze względu na wyzwania stojące w najbliższym czasie przed branża energetyczną. Chodzi przede wszystkim o poprawę jakości zasilania i bezpieczeństwa dystrybucji energii elektrycznej, wprowadzenie inteligentnego opomiarowania klientów czy inwestycje w rozwój i poprawę infrastruktury.

"Na pewno będziemy musieli zmierzyć się ze zmianą struktury zatrudnienia. Już dzisiaj widać, że działy związane z pomiarami czy odnawianiem sieci będą się rozwijać" - wskazał prezes Tauron Dystrybucja Piotr Kołodziej.

Prezes tłumaczył, że spółka musi skupić się przede wszystkim na swojej podstawowej działalności, czyli rozwoju sieci energetycznej. W samym oddziale częstochowskim nakłady na inwestycje wzrosły z 23 mln zł w 2003 r. (był to ostatni rok działania miejscowego Zakładu Energetycznego SA), do 125 mln zł w tym roku. To środki przeznaczone przede wszystkim na modernizację i rozwój sieci przesyłowych, stacji transformatorowych czy punktów zasilania.

W sumie spółka Tauron Dystrybucja zamierza w tym roku wydać na inwestycje na całym obszarze swojego działania ok. 2 mld zł.

Przedstawiciele spółki zapewniają, że nadal potrzebuje ona w Częstochowie pracowników do utrzymywania, eksploatacji i rozwoju urządzeń energetycznych. W mieście pozostanie Centrum Zarządzania Siecią. Firmę czeka jednak - jak podano w komunikacie - "ujednolicenie struktury organizacyjnej we wszystkich jedenastu oddziałach". Zarząd zapewnia, że usprawniające proces zarządzania zmiany mają być przeprowadzane w sposób przyjazny dla pracowników.

W marcu ub. roku częstochowscy radni przyjęli stanowisko dotyczące planowanej reorganizacji oddziału Tauron Dystrybucja. Samorząd Częstochowy wyraził w nim zaniepokojenie wstępnymi wówczas planami likwidacji centrali częstochowskiego oddziału, a jednocześnie postulował utworzenie w tym mieście centrali regionu śląskiego Taurona. Podobne stanowisko skierowali w kwietniu ub. roku do ministra Skarbu Państwa parlamentarzyści ziemi częstochowskiej.

Miejscowi posłowie krytykowali planowany kierunek zmian, zgodnie z którym - ich zdaniem - Częstochowa może być jednym z ośrodków w największym stopniu tracących na reorganizacji; duży zakres dotychczasowych zadań częstochowskiego oddziału ma zostać przekazany centrali lub innym spółkom grupy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.