PARTNER PORTALU
  • BGK

TBS, Gdańsk: Nowe budynki i rewitalizacja kamienic na Dolnym Mieście

  • aw    3 sierpnia 2017 - 11:39
TBS, Gdańsk: Nowe budynki i rewitalizacja kamienic na Dolnym Mieście
Koncepcja architektoniczna zabudowy mieszkaniowej przy ul. Wróbla i ul. Szczygła w Gdańsku (źródło: Styl sp. z o.o./UM Gdańsk)

TBS Motława rozpoczyna zabudowę kwartału na Dolnym Mieście w Gdańsku. W pięciu budynkach wielorodzinnych łącznie powstaną 153 mieszkania. W następnej kolejności zostaną wyremontowane kamienice znajdujące się przy ulicy Kurzej.
TBS Motława zamierza domknąć zabudową kwartał zlokalizowany przy ulicach Kieturakisa – Reduta Wyskok – Szczygła – Wróbla. Zostanie on zabudowany pięcioma budynkami wielorodzinnymi z wewnętrzną przestrzenią rekreacyjną przeznaczoną dla mieszkańców.

Jako pierwszy powstanie dom przy ul. Kieturakisa 8. W ubiegły piątek (28 lipca 2017 r.) została podpisana umowa pomiędzy TBS Motława a wykonawcą. Prace na placu budowy ruszą lada dzień, a zakończą się w sierpniu przyszłego roku.

Inwestycja jest finansowana z preferencyjnego kredytu udzielonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach rządowego programu wspierania budownictwa mieszkaniowego, wkładu miasta Gdańska, partycypacji najemców oraz środków własnych TBS.

Mieszkania na wynajem

W pierwszym budynku (przy ul. Kieturakisa 8) znajdą się 22 mieszkania o łącznej powierzchni ponad 1 tys. m². Mieszkania nie będą duże – ich średnia powierzchnia wyniesie 40 m². Najemcami będą osoby z miejskiej listy oczekujących na mieszkanie w TBS, które wpłacą kwotę partycypacyjną. Co najmniej połowa lokali zostanie wynajęta rodzinom z dziećmi. Pod budynkami znajdą się garaże podziemne; na każde mieszkanie będzie przypadać co najmniej jedno miejsce parkingowe.

Podczas drugiego etapu inwestycji, realizowanego od czerwca przyszłego roku do sierpnia 2019 r., powstanie budynek przy ul. Kieturakisa 6. Znajdzie się w nim 35 mieszkań o łącznej powierzchni ponad 1700 m².

W kompleks zostanie wkomponowana, zgodnie z zaleceniami Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, elewacja kamienicy przy ul. Szczyglej 3/4. Jej fasada zostanie zachowana, cała reszta powstanie od nowa. Zgodnie z koncepcją zabudowy, w następnych trzech budynkach znajdzie się 96 mieszkań o łącznej powierzchni ponad 4 tys. m².

Przebudowie ulegnie również ulica Szczygla. Realizacja zabudowy od strony ulic Wróbla i Szczygla jest planowana na lata 2019-2022.Kamienice do uratowania

W kolejnych latach TBS Motława planuje remont przedwojennych kamienic przy ulicy Kurzej, które obecnie stoją opuszczone. W nich także powstaną lokale na wynajem, przy czym ich układ zostanie tak zmodyfikowany, aby swoją powierzchnią i funkcjonalnością odpowiadały obecnym potrzebom.

Plany inwestycyjne TBS Motława wpisują się w działania rewitalizacyjne prowadzone na Dolnym Mieście. Ta część Gdańska, wraz ze Starym Przedmieściem i Placem Wałowym, znalazła się na liście projektów rewitalizacji, które będą realizowane w latach 2018-2023.

Na Dolnym Mieście i Starym Przedmieściu zostaną zainwestowane fundusze w wysokości ponad 23 mln, z czego około 70 proc. wyniesie dofinansowanie unijne. Prace będą dotyczyć m.in. remontów kamienic, przebudowy ulic i zagospodarowania przestrzeni publicznych. Poza miejskimi projektami rewitalizacji, które otrzymały dofinansowanie unijne, pojawia się wiele innych inicjatyw, w tym budowa realizowana przez TBS Motława. Dolne Miasto zmienia się więc i zyskuje na popularności – także wśród nowych mieszkańców.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.