PARTNER PORTALU
  • BGK

TBS wyemituje obligacje na budowę mieszkań na wynajem

  • PAP    13 czerwca 2014 - 18:31
TBS wyemituje obligacje na budowę mieszkań na wynajem

Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego wyemituje obligacje. Uzyskane w ten sposób środki przeznaczy na budowę mieszkań na wynajem - poinformował w piątek Urząd Miejski w Katowicach.
Jak przypomniał wiceprezes Katowickiego TBS Krzysztof Mikuła, w efekcie likwidacji w 2009 r. Krajowego Funduszu Mieszkaniowego, czyli rządowego programu wspierającego budowę mieszkań czynszowych, TBS-y utraciły podstawowe źródło finansowania inwestycji na wynajem o umiarkowanych czynszach.

"Od zakończenia ostatniej budowy poszukiwaliśmy nowych sposobów finansowania budowy mieszkań, w tym przede wszystkim w formie kredytów komercyjnych. Niestety, barierą nie do pokonania przy obecnym oprocentowaniu kredytów okazała się ustawowo ograniczona stawka czynszowa, z której w głównej mierze jest później spłacany kredyt zaciągany na budowę" - powiedział Mikuła.

"Próby wprowadzenia na rynek nowego produktu były również prowadzone przez Bank Gospodarstwa Krajowego w Warszawie, który do momentu likwidacji Krajowego Funduszu Mieszkaniowego był jedynym dysponentem środków kredytowych programu udzielanych towarzystwom budownictwa społecznego i spółdzielniom mieszkaniowym. W tym roku BGK zakończył pracę nad wprowadzeniem nowego modelu finansowania budowy mieszkań, którym jest długoterminowa emisja obligacji zwykłych" - dodał.

KTBS właśnie zakończył negocjacje z bankiem i podpisał umowę na obsługę i emisję obligacji.

Miejska spółka po blisko trzyletniej przerwie rozpoczyna budowę pierwszego z czterech nowych budynków mieszkalnych na wynajem przy ul. Sławka w Katowicach. W każdym z budynków będzie 55 mieszkań, z czego 41 lokali to mieszkania dwupokojowe, pozostałe są mieszkaniami jedno- i trzypokojowymi. Dodatkowo na obszarze osiedla powstanie dwukondygnacyjny parking na 220 miejsc postojowych, droga wewnętrzna, chodniki, miejsca postojowe, zieleń i dwa place zabaw.

Osiedle będzie budowane w kilku etapach w latach 2014 - 2017. Oddanie do użytkowania pierwszego budynku powinno nastąpić we wrześniu przyszłego roku.

Uzyskane dzięki emisji środki będą stanowić ok. 1/3 kosztów budowy. Pozostała część to środki własne TBS i tzw. "partycypacja" wnoszona przez przyszłych najemców osiedla, których udziały również wynoszą po ok. 1/3 kosztów budowy.

Projekt jest skierowany przede wszystkim do młodych rodzin, których nie stać na zakup mieszkania na rynku lub nie chcą się wiązać długoletnim kredytem. Osoby zainteresowane wynajmem lokalu o powierzchni 50 m kw. będą zobowiązane do wpłaty przed zasiedleniem lokalu partycypacji zwrotnej w wysokości ok. 47 tys. zł. Środki te będą zwracane najemcom w sytuacji późniejszej rezygnacji z najmu i rozwiązania umowy.

W ocenie Mikuły finansowanie budowy mieszkań czynszowych w formie emisji obligacji jest rozwiązaniem znacznie korzystniejszym niż dostępne na rynku inwestycyjne kredyty komercyjne. Dodatkowo, zgodnie z zawartą umową, BGK odpowiada za organizację i obsługę emisji obligacji, w tym przede wszystkim gwarantuje nabycie ich na rachunek własny lub inwestora, tak więc jest również rozwiązaniem bezpiecznym dla TBS.

Z kolei najemcy, w cenie partycypacji zwrotnej i comiesięcznego czynszu, otrzymują na czas nieograniczony prawo do zamieszkania w nowym, wykończonym i wyposażonym lokalu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.