PARTNER PORTALU
  • BGK

Tczew. Podwyżka opłat za odbiór śmieci

  • pt    2 stycznia 2018 - 12:26
Tczew. Podwyżka opłat za odbiór śmieci
Kolejne miasto podniosło opłaty za odbiór śmieci. (fot.konstancin24.eu)

System musi się bilansować - tłumaczą urzędnicy w Tczewie podwyżkę opłat za odbiór odpadów.
• Kolejne miasto podniosło opłaty za odbiór śmieci.

• Mieszkańcy Tczewa zapłacą od 2 do 4 złotych więcej za wywóz odpadów.

• Magistrat tłumaczy ten krok wzrostem kosztów funkcjonowania systemu.

Decyzja o wzroście opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi zapadła tuż przez końcem roku -  28 grudnia, na sesji Rady Miejskiej.

Tczewscy radni  przychylili się do wniosku władz miasta o podniesienie stawki opłat. Podwyżki wejdą w życie od 1 marca 2018 r.

Czytaj też: Albo porządna segregacja odpadów, albo podwyżki opłat za śmieci

Osoby segregujące odpady zapłacą miesięcznie o dwa złote więcej niż dotychczas (czyli 15,50 zł), a ci, który tego nie robią 26 zł (podwyżka o 4 zł więcej).

- Jedna z przyczyn dotyczy tzw. frakcji palnej, czyli tego, czego nie da się odzyskać, a co musi zostać zniszczone w spalarni - wyjaśnia Mirosław Pobłocki, prezydent Tczewa dla portalu naszmiasto.tczew. - Nie robimy tego u siebie, więc musimy płacić odbiorcy za wywóz, a usługa ta wciąż drożeje. Odzysk odpadów musi być jak największy, ponieważ każda wyrzucona tona odpadów oznacza dla nas finansową karę, a opłaty środowiskowe też idą w górę. Po trzecie, rośnie liczba odpadów, które oddawane są do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów. Mieszkańcy oddają je za darmo, ale ich utylizacja już kosztuje.

W Tczewie za odbiór śmieci płaci 49 tys. 571 osób, większość, bo ponad 46 tys., deklaruje segregację.

W 2018 r. z tego tytułu do budżetu miasta powinno wpłynąć blisko 9,5 mln zł, z czego 4,1 mln zł trafi na konto firm wywożących śmieci, 4,3 mln zł otrzyma ZUOS za przetwarzanie odpadów, 0,5 mln zł pochłonie koszt utrzymania PSZOK, a 0,5 mln zł przeznaczonych zostanie m.in. na zakup worków do segregacji odpadów biodegradowalnych w ramach programu pilotażowego i kampanię informacyjną.

Opłaty będą rosły

Tczew to kolejna z wielu gmin gdzie ostatnio podniesiono opłaty za odbiór odpadów. 

Ustalanie wysokości stawki opłaty za gospodarowanie odpadami należy do kompetencji gminy, zatem każdą podwyżkę trzeba rozpatrywać indywidualnie. Jednak w przypadku, gdy koszty rosną o kilkadziesiąt procent, można powiedzieć, że jest ona konsekwencją zaniechań lub decyzji podejmowanych w przeszłości.

Powszechnie wiadomo, że w wielu gminach opłaty były ustalone poniżej kosztów. Dlaczego? Bo kalkulowano je przed wyborami samorządowymi.  

Teraz, gdy kończą się zawarte na dłuższy czas umowy, nadchodzi czas urealniania kosztów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Alternartywy 4, 2018-01-03 08:22:30

    Do Tadeusz Babicz: "każda wyrzucona tona odpadów oznacza dla nas finansową karę", "rośnie liczba odpadów, które oddawane są do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów. Mieszkańcy oddają je za darmo, ale ich utylizacja już kosztuje" - Tczew jest więc zainteresowany jedynie tym aby wych...ować sobie mieszkańców na wzór takich rodzin "zero waste" - nieruchomosci.eserwis.info/nieruchomosci-porady/nieruchomosci-dom-i-ogrod/sloik-smieci-rocznie-bea-johnson-i-jej-sposob-na-zycie-bez-odpadow.html  rozwiń
  • Tadeusz Babicz, 2018-01-02 23:49:54

    Nie ma miejsca na tłumaczenie jak, ale jeżeli Państwo Tczewianie i Włodarze Tczewa, jesteście zainteresowani rozwiązaniem problemu, już nie samych kosztów ale i efektu ekologicznego, który może być wzorem nie tylko w Polsce, wystawiam swoją osobę na konsultacje z alternatywą mojej propozycji rozwiąz...ania problemu. Najchętniej przystąpię do dyskusji w towarzystwie praktyków i teoretyków. Jestem mieszkańcem Skarżyska-Kamiennej, ale tu nie trafiam na podatny grunt. Nie jestem nawiedzony i nie interesuje mnie jakiś populizm. Po prostu mam alternatywę, i jak Państwo jesteście zainteresowani, to ja bezinteresownie zaprezentuję moje stanowisko, a Państwo jak Wam zależy na merytorycznym rozwiązaniu, po przesłuchniu mnie, podejmiecie decyzję.  rozwiń