PARTNER PORTALU
  • BGK

Technologie i kogeneracja sposobem na niskoemisyjność

  • PAP    8 kwietnia 2014 - 15:38
Technologie i kogeneracja sposobem na niskoemisyjność

- Droga do obniżenia emisji CO2 w Polsce wiedzie m.in. przez nowoczesne wytwarzanie energii z węgla i lepsze wykorzystanie tzw. kogeneracji, czyli jednoczesnej produkcji prądu i ciepła - przekonywali uczestnicy konferencji "Polska droga do gospodarki niskoemisyjnej".
Konferencję, w której udział w popołudniowej części zapowiedzieli m.in. prezydent Bronisław Komorowski i wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński, przygotowali we wtorek w Katowicach organizatorzy odbywającego się tam od pięciu lat Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Konferencję pomyślano jako wprowadzenie do tegorocznej edycji Kongresu, który ma odbyć się w dniach 7-9 maja. Jednym z jego kluczowych tematów będzie energetyka.

Czytaj też:  Dofinansują plany gospodarki niskoemisyjnej

Szef rady patronackiej Kongresu, b. premier Jerzy Buzek akcentował we wtorek, że dyskusja podczas takich wydarzeń realnie przekłada się na głos Polski w ważnych dla gospodarki kwestiach. Jak mówił, to m.in. dzięki takim przedsięwzięciom złagodzony został kłopotliwy dla Polski pakiet klimatyczno-energetyczny. Teraz ważne jest nagłośnienie polskiego głosu nt. dominującego do niedawna w UE postulatu ambitnego zmniejszania emisji zanieczyszczeń, m.in. dwutlenku węgla. Wiązałoby to się z postulatem wycofywania się UE z węgla jako nośnika energii.

"My mówimy: gospodarka niskoemisyjna, ale nie niskowęglowa. Chcemy korzystać z węgla, ale w inny sposób. Ograniczanie emisji jest naszym celem, bo chcemy żyć w czystym środowisku" - mówił Buzek. Jak zapewnił, wsparcie technologii emisyjnych nie oznacza odwrotu od wsparcia energii odnawialnej, gazu z łupków czy tzw. mikrogeneracji - opartej o wiele drobnych źródeł czystej energii.

Nawiązując do sytuacji między Rosją i Ukrainą, Buzek przypomniał, że "energetyka i broń energetyczna są jednym z podstawowych elementów tych napięć". "Energetyka jest dzisiaj kluczem do rozwiązania problemów również politycznych" - wskazał.

B. wicepremier i minister gospodarki Janusz Steinhoff mówił m.in., że wdrożenie bardzo ambitnego pakietu klimatycznego polska gospodarka odczuje bardzo mocno. Poziom emisji CO2 jest w Polsce przeciętnie o 50 proc. wyższy niż średnia unijna - oparta na węglu polska energetyka emituje ok. tony tego gazu na wyprodukowaną megawatogodzinę.

"Redukcja emisji w Polsce nie będzie - w dającej się przewidzieć przyszłości, okresie 10-letnim - efektem dywersyfikacji nośników energii w energetyce. Może być natomiast osiągnięta w znaczącym stopniu poprzez modernizację podsektora wytwarzania energii" - ocenił Steinhoff.

Zgodził się z nim m.in. prezes Polskich Sieci Energetycznych Henryk Majchrzak, który doprecyzował, że wymiana technologii może dać redukcję emisji rzędu 30-40 proc. Nowe bloki węglowe (o sprawności przekraczającej 40 proc. w stosunku do 30-proc. sprawności starych) emitują obecnie ok. 850 kg CO2 na MWh. Większą redukcję emisji - do 700 kg CO2 - dają bloki gazowe o sprawności powyżej 50 proc., jednak - jak przypomniał - cena gigadżula energii z węgla to dziś ok. 11 zł, a w przypadku gazu - trzykrotnie więcej.KOMENTARZE (1)

  • Bogdan Sedler, 2014-04-09 10:57:41

    Lepiej późno niż wcale! Polityka energetyczna Polski nie jest do końca przemyślana i zdefiniowana. Promujemy np. budowę dużych bloków jądrowych a Świat idzie dalej: po 2020r. pojawi się IV-Generacja elektrowni jądrowych tzw.SMNRs (Small Modular Nuclear Reactors) bardziej odpowiednia do naszej rec...zywistości. W USA prognozuje się, że z odpadów komunalnych uzyska się największą część energii "zielonej" (vide prognoza Georgia Tech Res. Institute), z tym, że zamiast spalanie stosowana będzie tzw. zaawansowana gazyfikacja (plazmowa, pyroliza).My natomiast planujemy ca.11-dużych spalarni (koszta do1,0 mld PLN) emitujących dioxyny i furany, związki 10 000-razy bardziej szkodliwe od cyjanku potasu i pozostawiające 30% szkodliwych popiołów.W Gdańsku planuję się budowę takiej spalarni dla słynnych Szadółek i jako źródło ciepła (ok.60 MW) ma być znaczącym wkładem "ekologicznym" do bilansu energetycznego województwa. Dr inż.Bogdan Sedler, Fundacja Naukowo-Techniczna "Gdańsk", Bałt. Klaster Eko-Energetyczny  rozwiń