PARTNER PORTALU
  • BGK

Tereny zalewowe szansą dla biomasy

  • wnp.pl (Patrycja Batóg)    24 czerwca 2010 - 15:09
Tereny zalewowe szansą dla biomasy

Plantacje roślin energetycznych mogą być zakładane na słabszych glebach, terenach do rekultywacji lub nieużytkach, odłogach czy ugorach oraz terenach objętych klęską powodzi.
- Mieliśmy to nieszczęście, że część naszych plantacji celowych roślin energetycznych była zlokalizowana na terenie zalewowym. Plantacja Miskantusa została podczas tegorocznej powodzi dwukrotnie zalana. Wnioski z tego bolesnego doświadczenia są jednak takie, że tam gdzie strumień rzeki nie był tak bardzo intensywny, plantacja przetrwała, ma się doskonale i widać nowe przyrosty - tłumaczył Wojciech Mazurkiewicz, prezes spółki „AES”, której łącznie zalane zostało 10 ha, stanowiących 10 proc. wszystkich plantacji spółki.

Jak wynika z analiz przeprowadzonych przez spółkę AES w przypadku wykorzystania biomasy w postaci Trawy Wieloletniej - Miskanta Energetycznego - zwrot na kapitale z biomodernizacji instalacji w ciepłowniach lokalnych (rozproszonych) jest poniżej 5 lat bez dotacji, natomiast z dotacją to 2-3 lata.

- Miskant na części zalanej przez powódź rośnie bardzo dobrze, plon z hektara będzie powyżej średniej, zatem jest to roślina szczególnie dedykowana na tereny zalewowe. A w szczególności dedykowana jest dla planowanych i nowo powstających polderów na terenach zalewowych znajdujących się w bliskiej odległości od dużych elektrowni w dolinie Wisły i Odry - wyjaśniał dalej Wojciech Mazurkiewicz.
 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: