PARTNER PORTALU
  • BGK

Termomodernizacja szpitala za 12 mln zł

  • wnp.pl (Dariusz Ciepiela)    7 października 2010 - 12:46

Nawet 650 tys. zł rocznie zaoszczędzi Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu na rachunkach za energię cieplną. Ruszyła termomodernizacja budynków placówki.
- Ten remont to ogromna inwestycja. Mam jednak nadzieję, że koszty szybko się zwrócą w postaci oszczędności, a pacjenci odczują znaczną poprawę warunków, w jakich wracają do zdrowia. Wkład Województwa w opiekę zdrowotną to przecież nie tylko zakupy nowoczesnego sprzętu medycznego. Równie ważne jest należyte utrzymanie budynków i starania o redukcję kosztów ich utrzymania – powiedział marszałek woj. śląskiego Bogusław Śmigielski.

Po remoncie ściany szpitala będą obłożone 14 centymetrową warstwą wełny mineralnej i kompozytem aluminiowym „Reynobond”. Pokryte nimi będą budynki wysokie, czyli blok łóżkowy i część górna bloku zabiegowego. Natomiast ściany budynków niskich pokryje 11 centymetrowa warstwa styropianu i tynku cienkowarstwowego.

- Do ocieplenia mamy ponad 26 tys. mkw. ścian. To powierzchnia równa 160 boiskom do siatkówki. Samych tylko okien trzeba wymienić 2 700. Warto jednak podjąć to wyzwanie chociażby dlatego, że po remoncie zaoszczędzimy około 30 proc. energii cieplnej - podkreśla Iwona Łobejko, dyrektor WSS nr 5.

W związku z termomodernizacją muszą zostać ograniczone przyjęcia pacjentów planowych. Oczywiście pacjenci już hospitalizowani w trakcie remontu oraz pacjenci przyjmowani w trybie pilnym nadal mogą liczyć na fachową pomoc. Szpital przygotował specjalne sale właśnie z myślą o takich osobach. Średnio wymiana okien w oddziale trwa nie więcej niż 5 dni, zatem remont tej części szpitala zakończy się już w listopadzie.

Wszystkie prace mają się zakończyć w drugim kwartale 2011 r.

Termomodernizacja kosztuje 12 mln zł. Finansowana jest ze środków WFOŚiGW oraz Samorządu Województwa Śląskiego. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.