PARTNER PORTALU
  • BGK

Termomodernizacja szpitala za 12 mln zł

  • wnp.pl (Dariusz Ciepiela)    7 października 2010 - 12:46

Nawet 650 tys. zł rocznie zaoszczędzi Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu na rachunkach za energię cieplną. Ruszyła termomodernizacja budynków placówki.
- Ten remont to ogromna inwestycja. Mam jednak nadzieję, że koszty szybko się zwrócą w postaci oszczędności, a pacjenci odczują znaczną poprawę warunków, w jakich wracają do zdrowia. Wkład Województwa w opiekę zdrowotną to przecież nie tylko zakupy nowoczesnego sprzętu medycznego. Równie ważne jest należyte utrzymanie budynków i starania o redukcję kosztów ich utrzymania – powiedział marszałek woj. śląskiego Bogusław Śmigielski.

Po remoncie ściany szpitala będą obłożone 14 centymetrową warstwą wełny mineralnej i kompozytem aluminiowym „Reynobond”. Pokryte nimi będą budynki wysokie, czyli blok łóżkowy i część górna bloku zabiegowego. Natomiast ściany budynków niskich pokryje 11 centymetrowa warstwa styropianu i tynku cienkowarstwowego.

- Do ocieplenia mamy ponad 26 tys. mkw. ścian. To powierzchnia równa 160 boiskom do siatkówki. Samych tylko okien trzeba wymienić 2 700. Warto jednak podjąć to wyzwanie chociażby dlatego, że po remoncie zaoszczędzimy około 30 proc. energii cieplnej - podkreśla Iwona Łobejko, dyrektor WSS nr 5.

W związku z termomodernizacją muszą zostać ograniczone przyjęcia pacjentów planowych. Oczywiście pacjenci już hospitalizowani w trakcie remontu oraz pacjenci przyjmowani w trybie pilnym nadal mogą liczyć na fachową pomoc. Szpital przygotował specjalne sale właśnie z myślą o takich osobach. Średnio wymiana okien w oddziale trwa nie więcej niż 5 dni, zatem remont tej części szpitala zakończy się już w listopadzie.

Wszystkie prace mają się zakończyć w drugim kwartale 2011 r.

Termomodernizacja kosztuje 12 mln zł. Finansowana jest ze środków WFOŚiGW oraz Samorządu Województwa Śląskiego. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: