PARTNER PORTALU
  • BGK

Też chcą wspólnie kupować prąd dla miast

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza Katowice    22 maja 2011 - 11:50
Też chcą wspólnie kupować prąd dla miast

Pomysł nie nowy, ale może się okazać, że przyniesie miastom w śląskiej aglomeracji milionowe oszczędności. Chodzi o wspólne kupowanie energii elektrycznej.
"Gazeta Wyborcza Katowice" pisze o inicjatywie, z jaką wyszły władze Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, by pójść w ślady gmin z subregionu rybnickiego i wspólnie kupować prąd dla 14 miast skupionych w "Silesii".

Jakie koszty ponoszą teraz miasta na pokrywanie rachunków za prąd, pokazuje przykład Katowic. Tam roczny rachunek za latarnie wynosi aż 9 mln zł, a dostarczenie energii do sygnalizatorów drogowych kosztuje miasto kolejne 2 mln zł. Jeśli kupcy się zjednoczą, będą mogi korzystniejsze warunki wynegocjować z dostawcą.

- Nie musimy nawet powoływać odrębnej spółki, energię mógłby kupować Górnośląski Związek Metropolitalny. Rozpoczęliśmy prace na takim rozwiązaniem. Jeśli uda się przekonać wszystkich prezydentów miast, niższe rachunki moglibyśmy płacić już w przyszłym, albo w 2013 roku - mówi dla "Gazety" Dawid Kostempski, szef GZM i prezydent Świętochłowic.

Przypomnijmy, że Rybnik, Żory, Jastrzębie Zdrój, Wodzisław Śląski i Racibórz powołały w styczniu Spółkę Obrotu Energią.

Czytaj też: Wspólna spółka dla niższych rachunków

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • TEKO, 2011-05-23 01:10:44

    Bardzo fajnie.A może jakis konkret?Ileż można czekać?
  • OAZA, 2011-05-22 19:53:35

    WSPÓLNIE ZAWSZE JEST ŁATWIEJ