PARTNER PORTALU
  • BGK

TK umorzył zarzuty wobec kluczowych przepisów ustawy śmieciowej

  • PAP/AT    28 listopada 2013 - 17:43
TK umorzył zarzuty wobec kluczowych przepisów ustawy śmieciowej

Trybunał Konstytucyjny uznał za zgodny z konstytucją art. 6l ust. 1, który przekazuje radom gmin ustalenie terminu, częstotliwości i trybu uiszczania opłaty za śmieci.
Rzecznik resortu środowiska Paweł Mikusek podkreślił, że Trybunał umorzył wszystkie zarzuty wobec kluczowych przepisów ustawy.

"Trybunał potwierdził obowiązek organizacji przetargów i zasadność systemu zbierania deklaracji od właścicieli nieruchomości. Wnoszenie opłat śmieciowych na podstawie już podjętych uchwał gmin jest obowiązkowe" - powiedział.

Czytaj też: Ustawa śmieciowa częściowo niezgodna z konstytucją

Jak dodał, zakwestionowane przepisy muszą zostać zmienione.

"Trybunał uznał, że po 5 miesiącach funkcjonowania nowych przepisów jest już możliwe określenie górnego pułapu opłat (...) należy też doprecyzować przepisy o zwolnieniach przedmiotowych i dopłatach" - dodał.

Jedynie przepis dotyczący opłat musi  zostać uzupełniony o określenie maksymalnej stawki, jaką mogą ustalać samorządy za odbiór śmieci i funkcjonowanie systemu gospodarowania odpadami. Trybunał uznał, że po 5 miesiącach funkcjonowania nowych przepisów jest już możliwe określenie górnego pułapu opłat.

W ciągu najbliższych 18 miesięcy należy zmienić przepisy o zwolnieniach przedmiotowych i dopłatach.

Trybunał badał przepisy ustawy śmieciowej na wniosek Rady Miasta Świdnika (która złożyła swój wniosek do TK 25 miesięcy temu), grupy posłów SLD (ich wniosek został złożony w marcu br.) i grupy posłów PiS (w maju br.).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Rzecznik OFMCRF, 2013-12-08 08:52:05

    Obywatelskie Forum Monitorowania Czystości Rynku Finansowego z zadowoleniem przyjęło orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego wedle którego istniejące i tworzone do wykonywania zadań własnych gmin, komunalne zakłady użyteczności publicznej - mogą je wykonywać dopiero wtedy gdy pokonają w przetargach pry...watne firmy, których - jak wynika z podsłuchów CBA - zaletą jest to, że potrafią "nisko ściągać majtki w dół" w przetargach. Dzięki temu znikną archaiczne i zbędne gminne przedsiębiorstwa śmieciowe i do polskiego systemu finansowego przestaną wpływać nieczyste pieniądze z opłat za śmieci bo zagraniczni potentaci śmieciowi szybko przeprowadzą ich transfer dla zasilenia niepolskich rynków. Teraz czas na ścieki - parlament powinien zająć się także problemem tych zanieczyszczonych sum, które wpływają do gminnych firm szczycących się tym, że nie windują swoich zysków a przecież to rosnące słupki zysków są kwintesencją przedsiębiorczości i sukcesu. Ale niech ten sukces ze ścieków nie kala polskiego systemu finansowego...  rozwiń