TK umorzył zarzuty wobec kluczowych przepisów ustawy śmieciowej

Trybunał Konstytucyjny uznał za zgodny z konstytucją art. 6l ust. 1, który przekazuje radom gmin ustalenie terminu, częstotliwości i trybu uiszczania opłaty za śmieci.
TK umorzył zarzuty wobec kluczowych przepisów ustawy śmieciowej

Rzecznik resortu środowiska Paweł Mikusek podkreślił, że Trybunał umorzył wszystkie zarzuty wobec kluczowych przepisów ustawy.

"Trybunał potwierdził obowiązek organizacji przetargów i zasadność systemu zbierania deklaracji od właścicieli nieruchomości. Wnoszenie opłat śmieciowych na podstawie już podjętych uchwał gmin jest obowiązkowe" - powiedział.

Czytaj też: Ustawa śmieciowa częściowo niezgodna z konstytucją

Jak dodał, zakwestionowane przepisy muszą zostać zmienione.

"Trybunał uznał, że po 5 miesiącach funkcjonowania nowych przepisów jest już możliwe określenie górnego pułapu opłat (...) należy też doprecyzować przepisy o zwolnieniach przedmiotowych i dopłatach" - dodał.

Jedynie przepis dotyczący opłat musi  zostać uzupełniony o określenie maksymalnej stawki, jaką mogą ustalać samorządy za odbiór śmieci i funkcjonowanie systemu gospodarowania odpadami. Trybunał uznał, że po 5 miesiącach funkcjonowania nowych przepisów jest już możliwe określenie górnego pułapu opłat.

W ciągu najbliższych 18 miesięcy należy zmienić przepisy o zwolnieniach przedmiotowych i dopłatach.

Trybunał badał przepisy ustawy śmieciowej na wniosek Rady Miasta Świdnika (która złożyła swój wniosek do TK 25 miesięcy temu), grupy posłów SLD (ich wniosek został złożony w marcu br.) i grupy posłów PiS (w maju br.).

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Obywatelskie Forum Monitorowania Czystości Rynku Finansowego z zadowoleniem przyjęło orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego wedle którego istniejące i tworzone do wykonywania zadań własnych gmin, komunalne zakłady użyteczności publicznej - mogą je wykonywać dopiero wtedy gdy pokonają w przetargach pry...watne firmy, których - jak wynika z podsłuchów CBA - zaletą jest to, że potrafią "nisko ściągać majtki w dół" w przetargach. Dzięki temu znikną archaiczne i zbędne gminne przedsiębiorstwa śmieciowe i do polskiego systemu finansowego przestaną wpływać nieczyste pieniądze z opłat za śmieci bo zagraniczni potentaci śmieciowi szybko przeprowadzą ich transfer dla zasilenia niepolskich rynków. Teraz czas na ścieki - parlament powinien zająć się także problemem tych zanieczyszczonych sum, które wpływają do gminnych firm szczycących się tym, że nie windują swoich zysków a przecież to rosnące słupki zysków są kwintesencją przedsiębiorczości i sukcesu. Ale niech ten sukces ze ścieków nie kala polskiego systemu finansowego... rozwiń

Rzecznik OFMCRF, 2013-12-08 08:52:05 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE