PARTNER PORTALU
  • BGK

To nie krasnoludki palą śmieci

  • wnp.pl (Dariusz Ciepiela)    9 listopada 2010 - 09:30
To nie krasnoludki palą śmieci

15 listopada w ramach ogólnopolskiego Dnia Czystego Powietrza - w tym roku pod hasłem "To nie krasnoludki palą śmieci" - odbędą się akcje w ponad 50 miejscowościach. Ich celem jest uświadomienie szkodliwości spalania odpadów w domowych piecach.
Palenie śmieci w piecach domowych jest procederem niemal masowym pomimo obowiązującego w Polsce zakazu. Za spalanie śmieci grozi grzywna w wysokości do 5 tys. zł, jednak egzekwowanie przepisów jest szalenie trudne. Podczas spalania emitowane są do atmosfery pyły, które odkładając się w glebie, powodują szkodliwe dla zdrowia człowieka zanieczyszczenie metalami ciężkimi, tlenek węgla, tlenek azotu, dwutlenek siarki, chlorowodór, cyjanowodór, rakotwórcze dioksyny i furany. Raport Komisji Europejskiej informuje, iż co roku na choroby wywołane złym stanem powietrza umiera 28 tysięcy Polaków.

Na problem palenia śmieci w domowych piecach i tzw. niską emisję chce zwrócić uwagę Fundacja Arka.

- 15 listopada, to ustanowiony przez naszą fundację ogólnopolski Dzień Czystego Powietrza. Jest on doskonałą okazją do organizacji akcji i happeningów ciekawych dla dzieci i młodzieży. Poprzez taką formę prowadzenia kampanii chcemy dotrzeć z naszym przekazem do najmłodszych. W tym roku, w ekologicznej edukacji pomagają nam krasnoludki - stąd też hasło naszej kampanii "To nie krasnoludki palą śmieci". Współpracujące z nami organizacje i szkoły organizują tego dnia akcje w ponad 50 miejscowościach. Pokazujemy wówczas, jak poważnym zagrożeniem dla życia i zdrowia jest nieświadome palenie toksycznych odpadów - wyjaśnia Wojciech Owczarz, prezes Fundacji Ekologicznej Arka.

W ramach kampanii przygotowano liczne wydawnictwa, prezentacje oraz wystawę w formie komiksu, która będzie jeździła po Polsce. Głównym elementem kampanii są postacie 7 krasnoludków, które po Dniu Czystego Powietrza zawitają jeszcze w 20 miastach, w tym wszystkich wojewódzkich. Pojawią się one między innymi w centrach handlowych i budynkach użyteczności publicznej, urzędach gmin, bibliotekach i domach kultury.

Fundacja Ekologiczna Arka prowadząc kampanię "Kochasz dzieci, nie pal śmieci" nawiązała współpracę z ponad 200 gminami.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.