PARTNER PORTALU
  • BGK

Tomaszów Mazowiecki wprowadził bezpłatną komunikację

  • PAP/PSZ    2 stycznia 2018 - 15:11
Tomaszów Mazowiecki wprowadził bezpłatną komunikację
(fot. tomaszow-maz.pl)

Tomaszów Mazowiecki uruchomił bezpłatną komunikację miejską. Od Nowego Roku mieszkańcy miasta mogą korzystać z darmowych przejazdów i nowych hybrydowych autobusów.
• Bezpłatna komunikacja dotyczy tylko mieszkańców miasta i gminy.

• Wkrótce na ulice miasta wyjadą też nowe autobusy.

• Tomaszów wyda na bezpłatną komunikację około 3 mln zł rocznie.

Bezpłatnie komunikacją miejską w Tomaszowie Mazowieckim mogą podróżować mieszkańcy miasta, a także gminy. W praktyce do darmowych przejazdów osoby mieszkające w Tomaszowie Mazowieckim uprawnia "Karta Tomaszowianina", a gminy - "Tomaszowska Karta Komunikacyjna". Pozostali za jednorazową podróż nadal muszą zapłacić 3 zł lub 4 zł, co ma być zachętą do wyrobienia karty.

"To jedno z wielu działań na rzecz mieszkańców, którzy płacą u nas podatki. Jestem również pewien, że dzięki wprowadzeniu bezpłatnej komunikacji i nowych, ekologicznych autobusów, mieszkańcy częściej będą decydować się na pozostawienie auta w garażu, dzięki czemu będziemy mogli oddychać czystszym powietrzem" - oznajmił prezydent Tomaszowa Mazowieckiego Marcin Witko.

Od 15 stycznia tomaszowianie będą mogli korzystać również z nowego taboru Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego (MZK). Wtedy wprowadzony zostanie nowy rozkład jazdy wraz ze zintegrowanym systemem informacji pasażerskiej. Na ulice, by sprawdzić nowe linie, testowo już wyjechały pierwsze z 25 zakupionych nowoczesnych, ekologicznych autobusów o napędzie hybrydowym.

Czytaj także: Mieszkańcy podwarszawskich gmin zapłacą mniej za bilety

Pojazdy mają udogodnienia dla osób niepełnosprawnych oraz są wyposażone w monitory LCD pokazujące m.in. trasę i czas przejazdu, informacje o najbliższych przystankach, wiadomości miejskie i pogodę. Można też naładować w nich telefon komórkowy i skorzystać z bezprzewodowego internetu.

Zakup nowoczesnych autobusów, które w połowie stycznia zastąpią cały dotychczasowy tabor MZK był jednym z warunków wprowadzenia bezpłatnych przejazdów. Koszt inwestycji w niskoemisyjny transport to około 45 mln zł, w tym 32 mln zł unijnego dofinansowania. Dodatkowo za około 17 mln zł przebudowywana jest również baza MZK, która ma spełniać wszystkie normy związane z ochroną środowiska.

Jak podkreślił prezydent Witko, realizacja tych projektów to wyraz dbania o jakość powietrza w Tomaszowie Mazowieckim.

Darmowa komunikacja ma kosztować miasto około 3 mln zł rocznie. Uprawniająca do tego "Karta Tomaszowianina" pełni też funkcję karty bibliotecznej oraz uprawnia do wielu zniżek w miejskich instytucjach kultury i sportu, atrakcjach turystycznych czy strefie płatnego parkowania.

W woj. łódzkim z bezpłatnej komunikacji miejskiej można korzystać już m.in. w Bełchatowie, Strykowie i Głownie, a w kraju m.in. w Lubinie, Polkowicach, Kościerzynie, Środzie Wlkp., Żorach, Wadowicach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.