PARTNER PORTALU
  • BGK

Torby foliowe najbardziej przyjazne dla środowiska. Problemem jest jednak ich recykling

  • PTWP - Portal Spozywczy    9 kwietnia 2018 - 12:21
Torby foliowe najbardziej przyjazne dla środowiska. Problemem jest jednak ich recykling
Cienkie torby plastikowe są najmniej szkodliwe dla środowiska naturalnego – wynika z analizy Duńskiej Agencji Ochrony Środowiska. (fot. pixabay.com)

Cienkie torby plastikowe są najmniej szkodliwe dla środowiska naturalnego – wynika z analizy Duńskiej Agencji Ochrony Środowiska.
Jak donosi PortalSpozywczy.pl duńska agencja rządowa Miljøstyrelsen opublikowała badania porównujące materiały do produkcji toreb na zakupy pod względem ich wpływu na środowisko. Analiza obejmowała  siedmiu materiałów – m.in. toreb foliowych, papierowych, bawełnianych, polipropylenowych i tzw. jutowych (produkowanych zwykle z mieszanki kilku tworzyw). W badaniach brano pod uwagę wpływ na środowisko produkcji, transportu oraz pozbycia się toreb. Badano m.in. ilość emitowanego dwutlenku węgla, zużycie materiałów, wody czy zanieczyszczenie lokalnego ekosystemu.

O dziwo w większości kategorii najlepsze wyniki osiągnęły cienkie reklamówki plastikowe. 

- Wbrew pozorom proces produkcji toreb foliowych jest stosunkowo przyjazny środowisku. Generuje on znacznie mniejsze zużycie energii oraz wody, a także niższą emisję CO2 niż alternatywne rodzaje toreb. Niestety aspektów tych często nie bierze się pod uwagę przy projektowaniu wytycznych i przepisów prawnych dotyczących ekologii – mówi cytowany przez PortalSpozywczy.pl Radosław Ledwoń, ekspert od produkcji toreb z firmy MM-flex z Katowic. Jak dodaje większość problemów z zanieczyszczeniem środowiska przez torby foliowe wynika nie samej ich produkcji i codziennego stosowania, ale z niewłaściwego pozbywania się reklamówek.

- Pod tym względem wciąż daleko nam do krajów skandynawskich, gdzie znacznie większą wagę przykłada się do sortowania odpadów, powtórnego użycia produktów, recyklingu i odpowiedniej utylizacji. W Polsce rzadziej stosuje się także dodatki biodegradowalne, które umożliwiają znacznie szybsze rozłożenie się odpadów - tłumaczy Ledwoń.

Czytaj więcej

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • pg, 2018-04-09 21:56:05

    Szkoda, że PS powtarza informacje bez sprawdzenia czy są prawdziwe. Analiza dotyczy sytuacji, w której torba będzie użyta jednokrotnie i zakończy swój żywot w spalarni odpadów. I tyle. Nie analizowano ich wpływu na środowisko przy wielu cyklach ich użytkowania, jak i sytuacji, w których będą przetwa...rzane w inny sposób, etc.  rozwiń