PARTNER PORTALU
  • BGK

Toruń dostarczy wodę Ciechocinkowi

  • JL    11 października 2016 - 06:02
Toruń dostarczy wodę Ciechocinkowi
Burmistrz Ciechocinka Leszek Dzierżewicz i prezydent Torunia Michał Zaleski wymieniają dokumenty w sprawie dostarczania wody Ciechocinkowi przez Toruń. Fot. Toruń.pl

• Toruń będzie dostarczał do Ciechocinka wodę pitną.
• Porozumienie w tej sprawie podpisali 10 października prezydent Torunia Michał Zaleski i burmistrz Ciechocinka Leszek Dzierżewicz.
– Jest to historyczny moment, ponieważ do tej pory torunianie korzystali z dobrych, ale zasolonych wód Ciechocinka, gdyż jeżdżą tam do uzdrowiska. Teraz Toruń zrobi coś dla Ciechocinka i dostarczy mu dobrej jakości wodę pitną – mówi prezydent Torunia Michał Zaleski.

Toruńskie Wodociągi od kilku lat prowadzą działania na rzecz powiększenia sprzedaży wody także poprzez pozyskanie odbiorców w postaci sąsiednich gmin. Dzięki temu udział w sprzedaży wody tego typu klientów systematycznie wzrasta i znakomicie powiększa sprzedaż realizowaną na terenie gminy Toruń. Jest możliwe z uwagi na rezerwy jakie Toruńskie Wodociągi mają na ujęciach wody.

Wzrost sprzedaży jest korzystny przede wszystkim dla mieszkańców Torunia, bo powoduje ograniczenie kosztów jednostkowych, co z kolei zmniejsza potrzeby spółki w zakresie podnoszenia cen taryfowych i powoduje zatrzymanie ich wzrostu.

Rozmowy z władzami Ciechocinka na temat możliwości dostaw wody z Torunia trwały wiele miesięcy. Dla wybudowania wodociągu i dostarczania wody Gminie Miejskiej Ciechocinek niezbędne było podjęcie przez rady obu miast uchwał w sprawie zawarcia porozumienia międzygminnego. Wodociąg będzie poprowadzony z Czerniewic do Wołuszewa (ok. 12 km), gdzie zostanie wpięty w sieć wodociągową Ciechocinka. Ma nim przepływać średnio ok. 1400 metrów sześciennych wody na dobę. Inwestorem będą Toruńskie Wodociągi.

– Sprawa zaopatrzenia miasta Ciechocinka w wodę dobrej jakości i w zdroworozsądkowej cenie jest dla nas priorytetem – uważa burmistrz Ciechocinka Leszek Dzierżewicz. – Nie ukrywam, że zasoby, które mamy w swoich studniach są na wyczerpaniu i podjęte rozmowy z zarządem Toruńskich Wodociągów są konsekwencją tego, że musieliśmy wybiec do przodu i podjąć takie działania, aby nie okazało się, że w pewnym momencie w kranach ciechocińskich odbiorców zacznie się robić sucho.

Przewiduje się, że inwestycja zostanie zakończona w grudniu 2017 roku i będzie finansowana z udziałem kredytu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.