PARTNER PORTALU
  • BGK

Toruń, Mieszkanie dla absolwenta: Prezydent miasta przyznał klucze do czterech mieszkań

  • MN    4 listopada 2016 - 14:06
Toruń, Mieszkanie dla absolwenta: Prezydent miasta przyznał klucze do czterech mieszkań
Czterech toruńskich absolwentów odebrało klucze do mieszkania. (fot. UM Toruń)

• Czworo kolejnych absolwentów toruńskich szkół wyższych dostało mieszkania od miasta.
• Umowy najmu wręczył im prezydent Torunia Michał Zaleski.
• Mieszkania przydzielono w ramach programu „Mieszkanie dla absolwenta”.
Absolwenci toruńskich szkół wyższych odebrali klucze do mieszkań w piątek, 4 listopada. Miejski program „Mieszkanie dla absolwenta” funkcjonuje w Toruniu od 2015 r. – Ma on na celu zatrzymanie w Toruniu absolwentów wyższych uczelni. Często dla osób, które chciałyby zostać w Toruniu, problemem jest brak mieszkania. Chcemy im pomóc – mówi prezydent miasta Michał Zaleski.

Nabór wniosków trwa do 31 lipca każdego roku kalendarzowego. W obecnym roku kalendarzowym wpłynęło 9 wniosków, z czego czterem absolwentom przydzielono mieszkania. Jakie trzeba spełniać warunki aby otrzymać od miasta własne M? Lista wymogów jest dość długa.

O mieszkanie mogą się ubiegać osoby ze statusem absolwenta uczelni wyższej z siedzibą w Toruniu, poniżej 30. roku życia i ze średnią na świadectwie co najmniej 4,7. Trzeba być też zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, jeśli miejscem świadczenia pracy jest Toruń.

Absolwenci powinni w czasie studiów prowadzić działalność naukową lub artystyczną - wydać publikacje naukowe, dokonać zgłoszenia patentowego, przeprowadzić projekt badawczy lub prowadzić prelekcję na konferencjach naukowych. Nie mogą też posiadać prawa własności lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub umowy najmu lokalu z mieszkaniowego zasobu miasta.

W tym roku przygotowane w ramach programu mieszkania są jedno- lub dwupokojowe, mają od ponad 23 do ponad 44 m kw. powierzchni. Zostały też wyremontowane na zlecenie Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej – łączny koszt remontu pięciu mieszkań wyniósł ponad 161 tys. zł.

Umowy najmu lokali mieszkalnych z absolwentami w ramach programu są zawierane maksymalnie na 5 lat, jednak nie dłużej niż na czas trwania zatrudnienia. Po upływie 5 lat na wniosek absolwenta i po uzyskaniu pozytywnej opinii Komisji Mieszkaniowej oraz merytorycznej Komisji Rady Miasta, gmina będzie mogła zawrzeć umowy najmu na czas nieokreślony.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.