PARTNER PORTALU
 • BGK

Toruń: Nowe mieszkania komunalne

 • JL    16 września 2015 - 09:50
Toruń: Nowe mieszkania komunalne
W wyniku budowy nowych i adaptacji istniejących obiektów, gmina pozyskała 453 mieszkań, w tym 43 lokale socjalne. Fot. torun.pl

57 toruńskich rodzin wprowadzi się do nowych domów przy ul. Armii Ludowej 75, 75A i 75B. Mieszkania miasto wybudowało wspólnie z Toruńskim Towarzystwem Budownictwa Społecznego.
Pierwsze rodziny już dostały klucze do swojego „M”. Budowa mieszkań komunalnych wspólnie z TTBS jest nowym elementem realizowanego konsekwentnie w Toruniu wieloletniego programu rozwoju gminnego budownictwa mieszkaniowego.

Jak informuje toruński magistrat w jego ramach od kilku lat budowanych jest rocznie ok. sto nowych mieszkań. Wcześniej miasto budowało je samo, było jedynym inwestorem. Tak było np. w oddanym do użytku w 2013 r. bloku przy ul. Olsztyńskiej 124-130. Miasto nie miało tam partnera, a jedynie uzyskało wsparcie z funduszu dopłat.

Czytaj też: Mieszkania komunalne na minusie

Przy realizacji kolejnych inwestycji mieszkaniowych miasto przeszło z bezpośredniego inwestowania do współinwestowania. Tak było już w przypadku bloków przy Armii Ludowej 75C i 75D, których budowa była pierwszym etapem inwestycji. Mieszkania były budowane wspólnie z TTBS, oczywiście przy dofinansowaniu z funduszu dopłat.

Pomoc z Banku Gospodarstwa Krajowego wyniosła 40 proc. kosztów, a kolejnych 20 proc. wyłożyło TTBS. . W I etapie powstało 48 lokali – 2 budynki po 24 lokale. Teraz, w II etapie – tak samo w formule wspólnej gmina – TTBS – zostaną oddane do użytkowania trzy budynki (nr 75 – 21 lokali, 75A – 15 lokali, 75 B – 21 lokali). Jest to II etap takiej inwestycji. Łącznie przy Armii Ludowej w I i II etapie powstało 105 mieszkań.

– Osiedle się rozrasta w szybkim tempie. Życzę wszystkim lokatorom, by się im tu dobrze mieszkało. A miasto będzie się dalej starać, by zapewnić kolejnym toruńskim rodzinom klucze do własnego „M” – mówił prezydent Torunia Michał Zaleski przy wręczaniu kluczy do mieszkań.

Toruń sięga po środki z Funduszu Dopłat

Toruń od lat aktywnie sięga po środki z Funduszu Dopłat.

– Może być przykładem dla innych polskich miast. Mam nadzieję, że ta współpraca będzie kontynuowana – dodaje Bogusław Białowąs, zastępca dyrektora Departamentu Usług Agencyjnych Banku Gospodarstwa Krajowego.

Generalnym wykonawcą był Bud-Tech Sp. z o.o. Mieszkania są jedno, dwu i trzypokojowe z balkonami, wykończone pod klucz. W lokalach zastosowano energooszczędne rozwiązania.

Ogrzewanie mieszkań i podgrzanie wody odbywać się będzie za pomocą nowoczesnych kondensacyjnych, dwufunkcyjnych pieców gazowych o niskim zużyciu gazu i emisji spalin, zaś do oświetlenia pomieszczeń wspólnych i terenu lampy typu LED.

Ogrzewanie klatek schodowych odbywać się będzie przy pomocy grzejników elektrycznych uruchamianych czujką temperatury. W części podziemnej budynków znajduje się 25 garaży.

Spółka w najbliższym czasie ogłosi przetarg na najem tych pomieszczeń. Na terenie wybudowano parkingi naziemne, miejsca gromadzenia śmieci, plac zabaw, a także atrakcyjnie urządzono zieleń.

Gmina wybierze najemców

Budynkami będzie administrować TTBS, natomiast gmina zasiedli je najemcami. Mieszkania otrzymają osoby, które zadeklarowały wcześniej chęć zamiany dotychczas zajmowanego mieszkania na mieszkanie TTBS.

Przyszli najemcy nie mogli zalegać z czynszem. Warunkiem przejęcia nowego lokalu będzie zawarcie nowej umowy najmu ze stawką czynszu jak dla nowych gminnych lokali mieszkalnych, tj. ok. 7,00 zł/mkw.

Jak informuje toruński ratusz w ramach „Wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Miasta Toruń na lata 2010 – 2015”, w wyniku budowy nowych i adaptacji istniejących obiektów, gmina pozyskała 453 mieszkań, w tym 43 lokale socjalne.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (4)

 • EWA, 2015-09-18 12:39:07

  a co zrobili ze starymi - slyszalam, ze posprzedawali na biura!!!! tylko gdzie sa pieniadze ?
 • EWA, 2015-09-18 12:35:07

  Do ....: no jak to ? czemu nie napisales wczesniej? no co ty?..............
 • ...., 2015-09-16 20:18:34

  Do zibi: prezydent Залевский jest wierny swoim korzeniom...