PARTNER PORTALU
  • BGK

Toruń też stawia na miejskie wypożyczalnie rowerów

  • PAP    18 marca 2013 - 18:24
Toruń też stawia na miejskie wypożyczalnie rowerów

Sieć bezobsługowych wypożyczalni rowerów miejskich zostanie w lecie uruchomiona w Toruniu. Na początek w dziesięciu punktach do dyspozycji mieszkańców i turystów będzie 70 jednośladów. Docelowo w mieście ma powstać 26 wypożyczalni rowerów.
"W najbliższym czasie ruszą konsultacje społeczne. Poprosimy w nich torunian o wskazanie lokalizacji dla dziesięciu pierwszych +stacji rowerowych+; docelowo będzie ich w Toruniu 26" - zapowiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.

Zaznaczył, że wprowadzenie tego systemu podzielono na etapy. W 2013 roku zostanie oddanych do użytku dziesięć stacji rowerowych ze 100 stojakami oraz 70 rowerami.

Docelowo na terenie Torunia w 26 automatycznych wypożyczalniach będzie można pobrać i oddać 260 rowerów. Władze miasta chcą, by system zaczął działać najpóźniej na początku sezonu letniego.

"Rowery miejskie nie będą zwykłymi modelami, które możemy kupić w sklepie; muszą zostać wykonane na zamówienie operatora systemu, który zostanie wyłoniony w przetargu. Najważniejszą ich cechą będzie możliwość łatwego wypinania i oddawania do stacji" - zaznaczyła rzeczniczka prezydenta Torunia Aleksandra Iżycka.

Rower będzie można pożyczyć z dowolnej wypożyczalni i oddać go w innej. Skomputeryzowany system zadba o autoryzację oraz rozliczenie czasu jazdy. Aby zachęcić użytkowników do korzystania z miejskich rowerów, w większości systemów pierwsze 20 minut jazdy będzie bezpłatne. Jeśli użytkownik ten czas przekroczy, wówczas system pobierze opłatę, która będzie rosnąć w miarę upływu czasu.

"Chodzi o to, żeby rowery były cały czas w użyciu. Dzięki temu więcej osób możne skorzystać z takiego transportu" - dodała rzeczniczka.

Wypożyczenie roweru będzie możliwe po zarejestrowaniu się w serwisie oraz dokonaniu niezbędnych opłat. Płatności mogą być dokonywane za pośrednictwem strony internetowej (przelewem) oraz bezpośrednio w stacji rowerowej kartami płatniczymi oraz zbliżeniowymi.

Finansowanie projektu zostało rozłożone na lata 2013-2016. W budżecie Torunia zarezerwowano na ten cel w sumie 780 tys. zł, ale w 2013 roku miasto wyda 160 tys. zł.

Czytaj też: Podsumowanie sezonu rowerów miejskich. Jest dobrze

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.